Konsorcium společností uspělo v Evropském výběrovém řízení vypsaném společností Trenitalia, členem skupiny Ferrovie dello Stato Italiane. Na trasu Milán – Palermo – Syrakusy tak v budoucnosti vyjedou zcela nové vozy, které v sobě kombinují nejmodernější a nejefektivnější technická řešení. Celková hodnota zakázky je až 732,5 milionu eur.

Tento projekt odráží rostoucí oblibu cestování nočními vlaky po Evropě. Nové vozy pro italskou železnici nabídnou nevšední zážitek z cestování s větším komfortem, soukromím i klidem, který připomíná běžný hotelový pokoj. Vlaky jsou tak připraveny uspokojit náročné požadavky cestujících.

„Jsem hrdý na náš tým, který v rámci italského trhu odvedl velký kus práce. V říjnu 2022 otevřela Škoda Group svou pobočku ve Florencii, aby vstoupila na nový trh. O několik měsíců později se v Itálii podílíme na dvou důležitých projektech nových dálkových vozů a tramvají pro Bergamo. Jsem nadšený, že další evropský dopravce důvěřuje naší více než 160leté tradici ve výrobě vozidel a objednal si lůžkové vozy s výraznou škodováckou stopou. Musím poděkovat našemu partnerovi Titagarh Firema SpA, který do tohoto projektu přináší odbornost a vynikající znalost místního trhu. Těšíme se na zahájení realizace projektu,“ řekl Didier Pfleger, CEO Škoda Group.

Škoda Group dodá tramvaje do německého Kasselu.
Škoda Group dodá až čtyřicet nových tramvají do německého Kasselu

Generální ředitel společnosti Titagarh Firema se sídlem v Casertě, Carla Logliho uvedl: „Firema dosáhla dalšího významného úspěchu a přijala novou výzvu v případě mimořádně důležité zakázky pro společnost Trenitalia a pro naši společnost, která stále více zvyšuje své vedoucí postavení v italském železničním průmyslu. Jsem opravdu potěšen, že výroba nových vozů bude probíhat v Itálii, v historickém místě stavby kolejových vozidel, a to kvůli následným pozitivním dopadům na úroveň zaměstnanosti, které z toho vyplynou. Proto bych rád poděkoval společnosti Škoda za toto bezprecedentní partnerství, které, jak doufáme, bude jen prvním z dalších plodných spoluprací v budoucnosti.“

První dílčí smlouva zahrnuje dodání celkem 70 lůžkových vozů - 44 z nich v kategorii Comfort, 22 DeLuxe a 4 typu Economy - v celkové hodnotě 138,59 mil. eur.

Vozy DeLuxe jsou vybaveny komfortními prostornými ložnicemi, z nichž je šest jednolůžkových a dvě dvoulůžkové. Každá z nich má k dispozici vlastní WC a sprchu. Díky řešení klimatizace je možné v jednotlivých jednotkách

individuálně nastavovat teplotu. Součástí výbavy jsou i moderní informační a audio/video zábavní systémy. Součástí vozu je i menší kuchyňka vybavená elektrickými spotřebiči.

Škoda Group dodá do Pardubic deset trolejbusů typu 32 Tr.
Pardubická flotila se rozroste o dalších deset trolejbusů od Škoda Group

Třída Comfort nabídne v každém z vozů sedm kupé vybavených čtyřmi lůžky a vlastním umyvadlem. Kromě toho je součástí výbavy také rozsáhlejší prostor pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace a jejich doprovod. Pro tyto osoby jsou k dispozici také toalety a přepravní plošiny, které usnadní jejich nástup a výstup. V jednotlivých kupé lze rovněž individuálně nastavovat klimatizaci.

Vozy Ekonomické třídy nabízí prostorný salonek pro cestující se sedadly uspořádanými dle vzorce rozmístění sedadel 2+1. Pro maximální pohodlí mají jednotlivé úseky dělící stěny, loketní opěrky a nadrozměrné opěrky hlavy a každé místo má své individuální osvětlení. Široká středová ulička umožňuje pohodlné využití vnitřního prostoru během jízdy, zatímco v prostoru vestibulu jsou k dispozici regály na zavazadla a úložné prostory. V prostorách vestibulu je na každé straně umístěna jedna toaleta.