„Není možné udělat regulaci cen bez toho, že by se regulovala cena vstupů, tedy například paliv. V okamžiku, když ty se zdraží, kdo pak bude platit ten rozdíl. Jsou zcela malí privátní výrobci, kteří by situaci nezvládli,“ říká senátor Jiří Bis (ČSSD). V takovém případě, kdy ceny klesnou pod nákladovou cenu výrobce, je třeba podle něho vždy situaci řešit dotacemi, které dodavateli ztráty vyrovnají.

„Jinak samozřejmě určité hlídání cen je zapotřebí. Tak aby se nemohlo stát, že některý z dodavatelů přistoupí k vyděračským metodám a skokovému zdražení,“ vysvětluje Bis.

Podle jeho kolegy Petra Pakosty (ODS) by měly dotace směřovat od obcí, krajů či státu. „V konečném důsledku to jsou vlastně peníze daňových poplatníků. Pokud chceme jít touto cestou, je třeba pravidla nastavit co nejprůhledněji,“ doplňuje Pakosta.

Zástupci tepláren mají jasno. „Není třeba více přitvrzovat. Je naivní myslet si, že s větší regulací ceny opravdu klesnou. Dodavatelé tepla si musejí uvědomit, že když ceny přeženou, zákazníci se odpojí a budou si vytápět sami. Proto by se ceny i bez regulace neměly rapidně zvyšovat,“ říká generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.