Dům č. 11, o kterém je řeč, stojí na křižovatce U Práce, na rohu Americké a Klatovské třídy, a má zajímavou historii. Postaven byl v roce 1887 na místě stodoly, tehdy na nároží Ferdinandovy a Stodolní ulice, stavitelem Františkem Menčíkem. Ten mimo jiné postavil v roce 1895 i plzeňský hotel Continental. Dům byl určen pouze k bydlení, první řemeslník, klempíř Josef Puchmajer, se tehdy usadil ve sklepě, v dnešním baru. Od 30. let 20. století fungovala v přízemí galanterie Růži Hejlíkové. Jejím jménem se galanterii říkalo ještě dlouho po jejím znárodnění. Galanterie v domě zůstala až do roku 1992, kdy ji vystřídala Komerční banka.

„Část značně zdevastovaného domu byla vrácena naší rodině v roce 1991. Ve druhém patře byly spadlé stropy, přesto v přízemí a v 1. patře byly ještě obydlené tři byty. Arkýř nad vstupem do kavárny sloužil STB k pozorování prostoru dnešního pomníku, zejména okolo každoročního 6. května. Po základních opravách jsem v domě zřídil svůj projekční ateliér,“ vzpomíná známý plzeňský architekt Jan Soukup, jehož rodině dům patří.

Iryna vyrábí veganské čokoládové bonbony bez cukru a lepku
Myslela, že sem jede na týden. Teď si svůj čokoládový sen plní v Plzni

V kavárenské tradici nyní pokračuje řetězec CrossCafé, který si v přízemí domu v těchto dnech otevřel svou novou pobočku a nahradil předchozí též oblíbenou kavárnu Kafe u Pomníku. „O tenhle krásný prostor jsme měli zájem už dlouho. Je to jedno z nejvýznamnějších míst v Plzni, poblíž památníku Díky, Ameriko! a navíc na rušné křižovatce. Obecně totiž hledáme místa na křižovatkách, je to i v našem názvu. Když se naskytla ta možnost, tak jsme ji rádi využili,“ pochvaluje si David Štangler, ředitel CrossCafé original.

„A já jsem rád, že náš dům bude i nadále provoněný kávou a čerstvým pečivem,“ uzavírá Jan Soukup.