Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). „Ve třetím čtvrtletí letošního roku byla v regionu průměrná hrubá měsíční mzda 21 446 korun,“ uvedl Tomáš Chrámecký z ČSÚ. V republice jto kraj řadí na třetí místo za Prahu a Středočeský kraj. Oproti stejnému období minulého roku to představuje nárůst o sedm procent.

V žádném případě to ale neznamená, že by si ve skutečnosti lidé o tolik polepšili. Reálná mzda, která představuje to, co si za své peníze mohou lidé opravdu koupit, totiž stoupla pouze o 1,2 procenta. Podle statistiků je na vině rychlé zdražování. „Inflace byla 6,6 procenta, což je nejvýše za posledních deset let. Promítlo se do ní zvyšování cen energií a v první polovině roku i vysoké ceny pohonných hmot. Nárůst reálné mzdy byl proto za poslední roky nejpomalejší,“ vysvětluje ekonom Petr Dufek.

Podle něho se situace v příštím roce zlepší, a to i přesto, že zvyšování průměrné mzdy se zpomalí. „Všechny nepříznivé vlivy, které působily na inflaci, začínají odeznívat. Odhaduji, že inflace klesne pod tři procenta. To samozřejmě zvýší mzdu reálnou,“ dodává Dufek. Na inflaci by se podle něho nemělo výrazně podepsat ani zdražování energií. Společnost ČEZ, která dodává elektřinu pro Plzeňský kraj, podle předpokladů Energetického regulačního úřadu zvýší ceny o 9,9 procenta. O 9,6 procenta zase zvýší ceny tepla Plzeňská teplárenská. „To provází začátek každého roku. Nepohnou se ale ceny plynu. Pozitivně naopak budou působit levné pohonné hmoty a propad cen zemědělských produktů. Ten by se měl promítnou do zlevňování potravin,“ doplňuje.