První únorový pracovní den dal tušit, že situace se v blízké době nezlepší. Fronta se včera před úřadem tvořila už před jeho otevřením. „Zatím žádné počty nemáme, ale určitě je to horší ne loni v únoru. Navíc se zdá, že ani oproti letošnímu lednu nebude velký pokles,“ říká zástupce ředitele ÚP Rudolf Tomášek.

Navíc další dvě firmy z Plzně nahlásily hromadné propuštění. „Z Daiho by mělo odejít 60 lidí, ze společnosti Elektrokontakt pak 55,“ upřesnil Tomáš Moravec z ÚP. Propouštění by se mělo týkat především pracovníků z montážních linek.

Podle pracovnice personálního oddělení Daiho Czech se na propouštění podílejí dva faktory. „V současné době se u nás mění výrobní technologie, proto se změní i počet zaměstnanců. A samozřejmě se velkou měrou podepsalo omezení výroby v důsledku finanční krize, které pociťuje většina výrobních firem,“ sdělila. Podle ní se propouštění týkalo zatím hlavně agenturních zaměstnanců. „Odešli také ti kmenoví, s jejichž prací jsme nebyli spokojeni,“ doplňuje pracovnice firmy, která se zabývá výrobou plastových polotovarů pro elektrotechniku. V Plzni zaměstnává 400 stálých a zhruba 100 agenturních zaměstnanců.

Zástupce firmy Elektrokontakt se včera Deníku nepodařilo sehnat.

Nabídka volných míst je v Plzni omezená. „Pracoval jsem pod personální agenturou v Yazaki. Skončili jsme tam z agentury všichni. Žádnou jinou práci pro nás neměla. Musím se přihlásit na pracák, ale radost mi to nedělá. Co jsem tady koukal na nabídku, tak bude asi problém něco sehnat,“ postěžoval si včera jeden z nových uchazečů, který si nepřál uvést své jméno.

Lehkou situaci teď nemají ani absolventi středních a vysokých škol. „Doufala jsem, že dostanu práci na Borských polích. Od bývalých studentů vím, že dříve tam přibírali hodně personalistů nebo zaměstnanců pro marketing. Teď je ale nabídka hodně chudá. Jsem už na pracáku půl roku. Občas se najde alespoň brigáda,“ svěřila se bývalá studentka jednoho z humanitních oborů na Západočeské univerzitě v Plzni Markéta.

Podle Tomáška se navíc na Úřadě práce od firem množí žádosti o omezení práce zaměstnanců na 60 procent platu. Povinnost hlásit tuto skutečnost úřadu mají firmy, které nemají odborovou organizace. „Podniky s tím začali v prosinci. Hodně žádostí tu máme i teď za leden,“ doplňuje Tomášek.