Zvýšení spotřební daně, které je součástí úsporného balíčku české vlády, totiž zvedlo ceny cigaret, alkoholu a benzinu i nafty. Plzeňáci si navíc budou muset připlatit i za vodné a za nájemné v městských bytech.

Zdražování už ohlásily některé české pivovary včetně Plzeňského Prazdroje. Půllitr piva tak může být u některých značek až o korunu dražší. Podraží i tvrdý alkohol. Za krabičku cigaret budou muset kuřáci od února platit přibližně o 2,50 koruny více než v předchozím roce.

Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové ale lidé nejvíce postihne zdražení benzinu. „Vliv na to ale nebude mít jen zvýšení daně, ale především fakt, že bude stoupat cena ropy. Ta v loňském roce dlouhodobě klesala, letos naopak poroste,“ dodává Šichtařová. Daň na pohonné hmoty vzroste o korunu na litr. Řidičů se dotkne také zdražení dálničních známek. Jejich cena je teď 1200 korun.

Od ledna stoupla o jedno procento sazba DPH. Podle Šichtařové by to ale nemělo vést k žádnému velkému navýšení cen potravin a spotřební elektroniky. Obchodníkům to prý nedovolí velká konkurence.

Přestože pohonné hmoty budou dražší, mohou být klidní lidé, kteří cestují se společností ČSAD Autobusy Plzeň. Jízdné od nového roku totiž nepodražilo. „Pro začátek roku 2010 se zvyšováním cen rozhodně nepočítáme,“ ujišťuje ředitel společnosti Miroslav Hucl. Pokud jízdenky zdraží, stane se tak prý maximálně během roku. „Záležet bude samozřejmě na naší finanční situaci, od které se všechno odvíjí,“ konstatoval ředitel.

Podle Hucla to však neznamená, že by se ČSAD zvýšení cen nafty a ostatních pohonných hmot nedotklo. „Ty samozřejmě pocítíme také, ale nechceme tyto problémy přenášet na naše zákazníky. Spíše kvůli nim omezíme některé plánované investice,“ dodal.

Náklady se zvýší lidem, kteří v Plzni bydlí v obecních bytech. Radní totiž zdražili nájemné na maximální možnou výši. Jeho cena tak stoupla až o čtyřiadvacet procent. Nájemné podražilo i mimo západočeskou metropoli. O něco hlouběji do kapes tak budou muset sáhnout například obyvatelé Plas, Blovic, Přeštic nebo Stoda. Přibližně o padesátikorunu více než loni zaplatí měsíčně průměrná čtyřčlenná rodina za vodu. Rada města Plzně totiž podruhé během půl roku zvýšila cenu vodného.

Jedinou dobrou zprávou tak zůstává snížení cen elektřiny a zemního plynu. Cena pro domácnosti by měla klesnout v průměru o čtyři procenta.