Je totiž téměř jisté, že se kvůli možným podvodům při hodnocení projektů bude přebodovávat celá pátá a šestá výzva Regionálního operačního programu (ROP) NUTS II Jihozápad. Tento postup nyní totiž úřadu doporučilo i ministerstvo financí.

Žadatelé, kteří už měli projekty schválené a čekali pouze na podpis předsedkyně výboru regionální rady a hejtmanky Plzeňského kraje Milady Emmerové, tak nemusí dostat vůbec nic. A naopak ti, kteří se svými záměry neuspěli, mají nově šanci, že peníze z EU budou. Jedno je však jisté už teď, zpoždění peněz bude téměř osmiměsíční.

Jedním z projektů, které loni v listopadu bodovacím sítem propadly, byla rekonstrukce Základní školy v Tlučné. Starosta severoplzeňské obce Stanislav Volf tak má novou naději. „Pokud se změní pravidla tak, aby nebyly dopředu diskriminované malé obce, mohli bychom uspět. Ale to by se musela hodnotit opravdu potřebnost projektu a ne byrokratické papírování,“ uvedl Volf.

Úspěšných žadatelů je v páté výzvě 177, z toho je 51 z Plzeňského kraje. Celkový počet projektů, které se musí přebodovat, je však téměř sedm set. O tom, zda k tomuto kroku opravdu dojde, rozhodne výbor Regionální rady už tento pátek při mimořádné videokonferenci. Členové z Plzeňského kraje už tento postup navrhovali minulý týden, jihočeská sekce však hlasovala proti návrhu. „Podle nás je lepší nyní přebodovat všechny projekty, než potom dotace vracet,“ vyjádřila se Emmerová.

Bodování projektů

Každé žádosti komise přiděluje body podle složitých kritérií, ty s největším počtem bodů pak získají dotaci. Rozhoduje nejen kvalita projektu, ale například i zkušenosti. Více bodů tak dostane ten, kdo již podobný projekt v minulosti uskutečnil.

Jihočeši svůj postoj nechtějí komentovat. Podle informací Deníku se však úředníci českobudějovické pobočky obávají, že podruhé jihočeské projekty neprojdou, nejsou prý tak kvalitní. „Hodnotitelé měli plné ruce práce, přihlášených projektů je hodně. Mohly proto projít i takové, které nejsou tak potřebné a kvalitní,“ vyjádřil se zdroj z Úřadu regionální rady.

Někteří žadatelé odmítli čekat a začali s realizací projektů i bez podpisu smlouvy. Patří k nim i plzeňské ČSAD, které uspělo s rekonstrukcí budovy centrálního autobusového nádraží, z EU by mohlo získat 2,5 milionu korun. Stavební práce jsou už v plném proudu a ředitel ČSAD Plzeň Miroslav Hucl nyní doufá, že o dotace nepřijdou. „Pořád věřím, že to dobře dopadne a náš projekt projde i podruhé. V případě, že bychom evropské peníze nedostali, museli bychom omezit investice do nákupu autobusů,“ řekl Deníku Hucl.

Většina žadatelů však se zahájením stavebních prací vyčkává a zdržení je měsíčně stojí desetitisíce korun. Často totiž platí bance rezervační poplatek, aby po podpisu smlouvy mohli získat úvěr na předfinancování projektu. Tyto peníze jim však už nikdo nevrátí. „Bohužel nejsme schopni žádným způsobem tyto ztráty kompenzovat,“ uvedl krajský náměstek pro fondy EU Ivo Grüner.

Pátá a šestá výzva ROP nabraly zpoždění kvůli údajně nestandardnímu schvalování a podezřelým změnám v bodování projektů. V této souvislosti už protikorupční policie v polovině března zatkla ředitele Úřadu regionální rady Jiřího Trnku, ten je nyní stále ve vazbě. Hrozí mu až dvanáct let za mřížemi. Policejní vyšetřování však stále probíhá.