„Zatímco dříve stačila zákazníkům pouze vizualizace projektu, teď už se jen s pouhým obrázkem většinou nespokojí,“ říká Michaela Džupinová z realitní kanceláře Pubec. Zákazníci se teď prý v mnohem větší míře zajímají o údaje o investorovi i stavební firmě, která má byty postavit. „Největší zájem se pak rozběhne ve chvíli, kdy stavba opravdu začne,“ dodává Džupinová. Obchody jdou proto často pomaleji.

Podobné zkušenosti mají také v Optima Reality. „Lidé jsou určitě obezřetnější. Hodně vyčkávají jestli ještě nebudou ceny klesat. Před tím, než se začalo mluvit o krizi, šly byty na odbyt mnohem lépe. Ne že by teď zákazníci kupovat nechtěli, ale kvůli přísnějším podmínkám bank při udělování úvěrů, mají problémy s financováním,“ uvedl manažer prodeje společnosti Petr Koukolík.

Z bytového domu v Černické ulici, který se bude v září kolaudovat, je podle něho prodána polovina ze čtyřiačtyřiceti bytů. Jejich cena se pohybuje od 1 700 000 do 3 000 000 korun.

Podobný zájem je i v případě projektu Panorama Slovanské údolí na Skvrňanech. „Majitele už zná zhruba polovina z šestasedmdesáti bytů. Jedná se především o ty levnějším“ potvrzuje Eva Kolínová z Riva Reality. Bytové domy jsou již rovněž těsně před kolaudací. „Začátkem letošního roku se prodeje zpomalily, teď se znovu začínají rozjíždět,“ doplňuje Kolínová. Tady zájemci za nejlevnější byt zaplatí 1 650 000 korun za nejdražší pak 4 500 000 korun.

Před nedávnem začalo v Lobzích růst sedm bytových domů v rámci projektu Švabinské terasy. Přestože výstavba teprve začala, i tady už je polovina bytů rozprodána.

Ovšem v Plzni už se prodávají i byty, které zatím ještě vznikat nezačaly. To je i případ projektu Nová Valcha, který v současné době získal stavební povolení.

„Právě na to čekala řada zájemců, kteří pod tlakem stávající ekonomické situace přistupují k projektům mnohem obezřetněji,“ informuje Jaroslav Vondřička, řídící partner společnosti V Invest CZ, ktera za projektem stojí. V první etapě bude k dispozici 129 jednotek.

V příštím roce začne stavba pětačtyřiceti luxusních bytů v lokalitě u Hamburku. Osm z nich už je prodaných a dalších devět je rezervováno. „Řada klientů se rozhodla ke koupi bytu v projektu Hamburk poté, kdy jsme jim zajistili prohlídku našich již dokončených bytů v pražském komplexu Anděl,“ zdůrazňuje Lenka Kocourková, marketingová manažerka investora, UBM Bohemia.

Na luxus sází také Palác Ehrlich. Přímo v centru města nabídne padesát bytů. Stavět se začalo před nedávnem. I tady už mají některé bytové jednotky svého majitele.