Plzeňský Prazdroj vaří od včerejška téměř o třetinu víc piva Pilsner Urquell než dřív. Vyprodukuje nyní více než 88 tisíc hektolitrů týdně, tedy 3,5 milionu hektolitrů piva ročně. Do nových technologií pivovar investoval více než 280 milionů korun, z toho do rozšíření varny 160 milionů korun. Přibyla nová vystírací káď, dva měděné rmutovací kotle, scezovací káď a mladinová pánev. Zbytek peněz byl využit na nákup a instalaci deseti nových cylindrokonických tanků, v nichž bude Pilsner Urquell kvasit a zrát.

MILION HEKTOLITRŮ

Generální ředitel Plzeňského Prazdroje Grant Liversage potvrdil, že poptávka po pivu Pilsner Urquell stále roste. „Poprvé jsme na zahraničních trzích prodali přes milion hektolitrů, a to za loňský rok,“ prohlásil. Růst je patrný zejména ve Skandinávii a na Balkáně, od dubna se ležák vyváží do Číny.

Vyproštění zapadlé cisterny v Plachtíně na severním Plzeňsku
FOTO: Hasiči vyprošťovali zapadlou cisternu

Instalace nové technologie byla podle projektového manažera Tomáše Kosmáka náročná. „Oříškem bylo usazení nové scezovací kádě. Nerezová nádoba má v průměru 10 metrů, váží přes 45 tun a řadí se mezi největší scezovací kádě v zemi. Náročná byla i práce s cylindrokonickými tanky. Ty cestovaly na lodích po moři, poté po Labi, odkud byly na nákladních vozidlech převezeny do Plzně,“ uvádí Tomáš Kosmák.

Když je pak v pivovaru přesunovali na podvalnících, zůstalo mezi budovami na každé straně jen několik centimetrů. Jeřáby pak tanky usadily na konstrukci budovy. „Bylo krásně a přihlížejícím se naskytl nevšední pohled na obrovské nádoby vážící 23,5 tuny, jak se vznášejí nad pivovarem,“ dodal Tomáš Kosmák.

Ilustrační foto.
Bývalý policista týral svoje partnerky. Psychicky i fyzicky