Koníčkem je obor jejich podnikání pro polovinu dotázaných živnostníků. Šestatřicet procent jich zase uvedlo, že v práci tráví čtyřicet až šedesát hodin týdně. Průzkum také odhalil, že západočeští podnikatelé jsou nejvíce z celé České republiky ochotni pracovat o víkendu. To je nejspíše i jedním z důvodů toho, že práci a rodinný život je pro mnoho podnikatelů složité skloubit. Většina z nich si například první dovolenou vzala až po třech letech a jedna čtvrtina ji zatím neměla vůbec. „Jsem v práci téměř pořád. Manželka už mi někdy nadává. Za těch sedm let, co podnikám, jsme na dovolené byli maximálně dvakrát,“ sděluje majitel jedné stavební firmy, který si nepřál být jmenován.

Mnohé z faktů, které zjistil průzkum, potvrzuje plzeňský podnikatel Robert Sládek. Svoji živnost založil na webové grafice a na vývoji nových médií. „Obojí mě baví. Počítačovou grafikou se zabývám už od čtrnácti let,“ svěřuje se. Svou práci si rovněž nedovede představit bez mobilního telefonu.

„Naprostá většina komunikace jde přes mobil, popřípadě přes mail. V mnoha případech je třeba reagovat co nejrychleji,“ dodává. Rozjezd jeho firmy byl prý pozvolný, příliš neriskoval. „Vlastně jsem začínal už při škole. Nebylo to nejjednodušší, ale poddalo se to,“ pokračuje. V práci tráví asi 50 hodin týdně.