Západočeská metropole se stane dalším evropským městem, kde bude sloužit nová generace nejmodernějších škodováckých tramvají. Podle uzavřené smlouvy mohou Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) ze Škodovky získat až dvaadvacet tramvají, první by měla začít jezdit letos.

Tramvaje jsou plně klimatizované, cestování bude komfortní. Rychlý nástup a výstup cestujících umožní pět dvoukřídlých dveří na obou stranách vozidla. Tramvaje ForCity Smart odpovídají nejnovějším evropským normám, například skelet čela vozidla je navržen tak, aby více chránil řidiče a cestující v případě kolizí a současně byl ohleduplný i k dalším účastníkům dopravy.

Nové tramvaje nyní čeká proces homologace a s tím související program zkoušek tak, aby vozidla získala průkaz způsobilosti opravňující k využití v běžném provozu. Testy, kterými v příštích měsících tramvaje projdou, zahrnují například i zkušební jízdy na tratích MHD v Plzni, nejprve bez a následně i s cestujícími. Jedna tramvaj vyjde na 55 milionů korun.

Vozidla pro Plzeň vycházejí z typové řady ForCity Smart. „Sestřičky“ plzeňských tramvají jezdí například ve finských Helsinkách a brzy začnou sloužit ve třech německých městech – Mannheimu, Ludwigshafenu a Heidelbergu. Vozidla jsou vybavena nejmodernějšími informačními systémy, kamerami a dalšími inovacemi. Nový je rovněž interiér vozidel, který odpovídá dnešním trendům.

Tříčlánkové obousměrné tramvaje výrobce ě přizpůsobil plzeňským požadavkům a specifikům. Tramvaje, mimo jiné nabízející technické řešení vhodné jak pro ostré oblouky, tak i pro náročné stoupání tratí v Plzni, jsou díky plně otočným podvozkům a nízkým nápravovým tlakům šetrné ke kolejovému svršku.