„Ceny jsou někde už na takové úrovni, že níže při zachování kvality služeb už v podstatě jít ani nemohou,“ uvedl předseda Asociace hotelů a restaurací pro Plzeňský kraj Libor Hájek.

Zlevnit museli například v hotelu Palace. „Ubytování je u nás zhruba o patnáct až dvacet procent levnější než před vypuknutím krize. Hostů jsme měli méně tak o čtyřicet procent,“ uvedl Jan Maršič z hotelu Palace. Podle něho to prý ale vypadá, že se v novém roce začne snad blýskat na lepší časy. „Rezervací na začátku roku máme tak o dvacet procent více než ve stejném období vloni,“ dodává Maršič.

Velmi markantní pokles klientely zaznamenali také v hotelu Gondola. „Kromě nepříznivé celosvětové ekonomické situace se na tom podílely také úpravy Mlýnské strouhy. Přišli jsme také o klienty z řad zahraničních firem, které tu ubytovávaly své zaměstnance,“ říká Petr Míč z firmy Lukrécius, která kromě Gondoly provozuje ještě hotel Purkmistr v Černicích. „Tady byla ke konci roku situace poměrně dobrá. V restauraci a pivnici se konaly různé firemní večírky a jejich účastníci u nás v mnoha případech i přespali. V lednu tenhle trend zatím přetrvává, ale samozřejmě očekáváme pokles. Uvidíme, jaká bude situace na jaře. Věřím, že se to oproti minulému roku vylepší,“ sděluje Míč.

„Ekonomika se lehce probouzí. Uvidíme, jaký letošní rok bude. Každopádně nabídka v Plzni v současné době převyšuje poptávku. Hotely proto hledají různé cesty, jak návštěvníky přilákat. Kromě zlevňování ubytování je další možností zaměření například na wellness nebo kongresovou turistiku,“ doplňuje Hájek.

Menší zájem o přenocování v plzeňských hotelech pocítil i magistrát města Plzně. O více než čtyři sta tisíc korun totiž městu klesl v prvním pololetí loňského roku příjem z poplatků za ubytování.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury klesly loni ceny za ubytování v hotelích v České republice na nejnižší úroveň v novodobé historii.