„Se zdražováním nic nenaděláme. Pivovary prostě potřebují vydělat a náklady se jim pořád zvyšují. Ale 35 korun za dvanáctku by mi přišlo už hodně,“ říká například Marek Altera. Zároveň ale dodává, že v některých hospodách už tahle cena padla. „Ale pořád si ještě člověk může vybrat levnější,“ doplňuje.

Plzeňský Prazdroj by měl od listopadu zvednout cenu asi u pětiny piv ze svého portfolia o zhruba korunu na půllitr. Týkat se to bude i ležáku Pilsner Urquell. Milovníci zlatavého moku v Plzni se ale uskrovňovat nehodlají.

„Nějak to neřeším. Na jídle a pití si rozhodně ubírat nebudu. Pamatuju si sice ještě pivo za korunu sedmdesát, ale také už jsem ho pil za osmdesát i sto korun. Takže v tom zase žádný moc velký problém nevidím. Když je žízeň, nedá se nic dělat,“ sděluje Karel Sochor.

Zástupci plzeňských hospod se shodují, že budou kopírovat cenu podle pivovarů. „V současné době je taková konkurence, že si nad jejich navýšení netroufnu jít ani o deset haléřů,“ uvedl provozovatel jedné z plzeňských hospod, který si nepřál být jmenován. Cena piva se podle něj zvyšovala pozvolna zhruba každý druhý rok o korunu.

„Před nějakými osmi lety jsem pil dvanáctku Gambrinus za osmnáct korun, teď je její cena tak na šestadvaceti. Ale protože to bylo postupně, tak to člověku nepřijde. Navíc, když má člověk na pivo chuť, neodradí ho snad žádná cena,“ konstatuje Plzeňan David Hanek.

Cena gambrinuské desítky tentokrát zůstane stejná. „Alespoň tak. I když pořád jsou desítky z ostatních pivovarů levnější. Uvidíme, jestli se náhodou nebudou zdražovat,“ říká jeden z pivařů.

O zdražení piva se hovořilo také v souvislosti s plánovaným zvyšováním spotřební daně, které je jedním z opatření takzvaného Janotova balíčku. Plzeňský Prazdroj pivo zdražil naposledy v listopadu minulého roku. Tehdy to bylo o čtyři procenta.