Například plzeňská společnost Daikin rozdělila na počátku ledna díky příznivým výsledkům mezi své zaměstnance 42,5 milionu korun, což je o osm milionů více než před rokem. „Průměrná částka vyplacená na jednoho zaměstnance činila za toto pololetí více než 18 000 korun,“ uvádí Jan Voch, správní ředitel společnosti Daikin CZ. V Plzeňském závodě pracuje 2 300 zaměstnanců a jejich počet se od minulého pololetí prakticky nezměnil. Společnost odhaduje, že se náklady na bonusy za celý fiskální rok 2023, který končí v březnu, budou pohybovat okolo 111 milionů korun. To je o 20 milionů korun více, než v minulém fiskálním roce. Daikin také každoročně navyšuje mzdy a dopřává svým zaměstnancům řadu dalších benefitů.

Plzeňský Prazdroj naopak na přelomu roku mimořádné finanční odměny nevyplácí, ale pro své zaměstnance má každoročně připravený nadstandardní benefitní program. „Naši zaměstnanci jsou pro nás klíčoví a proto máme kromě mzdy nastavený i systém bonusů, buď na roční či kvartální bázi dle konkrétních pozic. Bonusem navíc jsou různé benefity jako příspěvek na penzijní připojištění v nadstandardní výši, na MHD, na ubytování či dovolenou nebo také na nákup zdravotnických pomůcek v lékárnách. V létě a v zimě dostávají naši zaměstnanci navíc benefit v podobě našich produktů,“ vypočítává mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář s tím, že v roce 2023 zde také navýšili základní mzdu u všech pozic o osm procent a o jejím navýšení v letošním roce se ještě jedná.

Bez konkrétní výše potvrdila vyplácení finančních odměn pro své zaměstnance i společnost Bohemia Sekt Starý Plzenec. „Odměny jsou srovnatelné s předchozími roky a jeden z celoročních benefitů pro naše zaměstnance je poukaz na odběr několika lahví vína či sektu z našich vinoték. V prosinci je tento poukaz každoročně ve vyšší finanční částce,“ sdělila Deníku Markéta Králová, HR manažerka společnosti Bohemia Sekt.

Panattoni Park Pilsen West II v Nýřanech.
Průmyslový park v Nýřanech je dokončen, druhou halu převzal Panasonic

V plzeňském Panasonicu vyplácejí finanční prémie a půlroční bonusy tradičně na začátku léta a před koncem roku. „Jde o přilepšení ke mzdám, které u nás loni rostly nadstandardně, a to dokonce dvakrát. Finanční bonusy ale představují jen část širokého spektra zaměstnaneckých benefitů. Mezi ně patří například i příspěvky na penzijní připojištění nebo dovolenou a náš zaměstnanecký program Cafeteria, který zahrnuje volnočasové benefity a služby v oblasti zdraví, kultury, sportu nebo stravování, letos dosahuje 14 000 korun ročně,“ říká Michal Batelka, HR ředitel Panasonic & Ventilation Air-Conditioning Czech.

Očekává se, že i v tomto roce budou firmy pokračovat ve vyplácení odměn a porostou i mzdy. Ty by podle předpokladů Hospodářské komory měly letos stoupnout v průměru o sedm procent a průměrná mzda by tak mohla vyšplhat až na 46 700 korun.