„Pro polský trh, stejně jako pro více než 50 exportních zemí a Česko, se pivo Pilsner Urquell bude vařit výhradně v Plzni,“ řekl mluvčí Prazdroje, pro nějž je Polsko dlouhodobě třetím největším trhem.

Prazdroj v průběhu let investoval stamiliony korun do zvýšení výrobních kapacit v Plzni, a také proto důvody pro licenční výrobu pominuly. Pivovar Tychy, v jehož jedné varně se do března vyráběl Pilsner Urquell výhradně pro polský trh, dále pokračuje s vařením jiných značek. „Zařízení bude zakonzervováno pro případné další využití,“ dodal mluvčí.

Polsko je čtvrtým největším pivním trhem v Evropě, ročně se tam vypije 30 až 35 milionů hektolitrů piva, v ČR kolem 15 milionů hl. Po propadech prodejů v předcházejících letech, které způsobilo zvýšení spotřební daně, se loni polský pivní trh částečně stabilizoval a jeho meziroční pokles se odhaduje na jedno až dvě procenta, kdežto v ČR je odhadován meziroční pokles o osm procent. Spotřebu posledního období v Polsku ale ovlivnily zejména náročné ekonomické podmínky a nepříznivé události jako záplavy nebo tragická smrt polského prezidenta.

Prazdroj vyrábí ještě licenční Pilsner Urquell ještě v ruské Kaluze, další značky také na Slovensku a v Maďarsku. Plzeňská skupina loni uvařila v zahraničí dva miliony hektolitrů piva.