Plzeňský Panasonic AVC Networks Czech chce v letošním roce zvýšit výrobu televizí na tři miliony kusů za rok. Uvedl to Pavel Ratislav z oddělení lidských zdrojů Panasoniku u příležitosti desátého výročí firmy. V minulém fiskálním roce vyrobil plzeňský Panasonic 1 800 000 televizí. Fiskální rok se počítá od dubna do konce března následujícího roku.

„Naše společnost vyrábí plazmové a LCD televizory. Jejich poměr je zhruba 50 na 50,“ řekl Jiří Opletal, generální ředitel Panasoniku pro Čechy a Slovensko. U LCD televizorů se úhlopříčka obrazovek pohybuje od 20 do 32 palců. Nejmenší plazmové televize mají úhlopříčku 37 palců.

Společnost zvýšila od roku 1997, kdy začala v západočeské metropoli výrobu televizí, počet zaměstnanců ze 400 zhruba na 5000. Tento počet už by měl být konečný. „Dva tisíce zaměstnanců jsou našich, 3000 získáváme z pracovních agentur,“ uvedl Ratislav. Fluktuace stálých zaměstnanců je podle něho 15–20 procent. U agenturních se pohybuje kolem 30 a více procent. Průměrný plat na dělnických pozicích je kolem 16 tisíc korun.

Na začátku firma se sháněním zaměstnanců problémy neměla. „V současné době je situace horší. „Je to především kvůli nedostatku vhodného bydlení a ubytovacích kapacit,“ vysvětlil Ratislav. Kromě českých zaměstnanců v Panasoniku pracují ještě Slováci, Poláci, Bulhaři a Vietnamci.

Japonská společnost Matsushita Electric Industrial, pod níž značka Panasonic patří, za deset let do plzeňské pobočky investovala 143 milionů eur. Další rozšiřování budov společnost nechystá. „Plocha, která společnosti patří, je už téměř zastavěná. Další investice zamíří do zkvalitnění výroby,“ dodal Ratislav.