Do popředí zájmu se dostalo především otevření psích salónů, které se stalo také terčem vtipů na sociálních sítích. Jaké další provozovny ale mohly v pondělí zase otevřít? Kde už můžou začít chodit zákazníci a jakých služeb už se dá nyní využít?

Kavárny a restaurace mohou fungovat v době nouzového stavu jen přes výdejní okénko.
Nová opatření vlády: Jak se prodlouží pomoc pro podnikatele?

Ne každý má v odpovědích na tyto otázky jasno. Deník proto přináší pro přehlednost seznam řemesel, které podle nařízení vlády mohly začít opět fungovat.

Tady jsou:
Sklář a sklenář, brusič, kameník, kamnář, modelář, kovář a podkovář, kovolitec, obráběč, smaltér a galvanizér, zámečník a nástrojář, hodinář, zlatník a klenotník, pozlacovač, karosář, truhlář, kožešník, obuvník a švec, švadlena a krejčí, brašnář a sedlář, bednář, košíkář, knihař, tiskař, knihtiskař a vazač, keramik a hrnčíř, kovotepec a kovolitec, cizelér, zvonař a pasíř, platnéř a medailér, barvíř, čalouník, parukář a vlásenkář, písmomalíř, grafik a designér, výrobce bižuterie a ozdob, výrobce hraček, výrobce hudebních nástrojů, opravář pracovních strojů, nožíř, fotograf a nakonec už zmíněné psí salóny.

Otevírání dalších podniků

Postupné uvolňování podnikatelských činností bude pokračovat v následujících týdnech dalšími čtyřmi naplánovanými etapami. Od pondělí 27. dubna se mají otevřít provozovny do 200 m2, pokud nejsou ve velkých nákupních centrech.

Od pondělí 11. května pak mají dostat zelenou autoškoly, posilovny a fitness centra, ale ty bez využití zázemí jako jsou sprchy a šatny. Otevřou se i provozovny do 1 000 m2, ale stále ne ty ve velkých nákupních centrech.

Lektorka a spisovatelka Martina Bittnerová
Lektorka teď o své práci jen sní. Šla by i na brigádu na chmelnici

Až od pondělí 25. května by měly otevřít gastro podniky, ale pouze s prodejem přes výdejní okénko v rámci venkovních zahrádek, dále pak holičství a kadeřnictví, solária či různé kosmetické a masérské služby. A nakonec od pondělí 8. června by se měly otevírat všechny provozovny v nákupních centrech, gastro podniky a hotely, taxislužby či tetovací salony.

ŽIVNOSTNÍCI V ÚZKÝCH. Deník se příběhům živnostníků a tomu jak (ne)zvládají současnou situaci pozorně věnuje na svých stránkách i na webu denik.cz/podnikani. Pište nám na e-mail zivnostnici@denik.cz své příběhy a zkušenosti, jak nastalou situaci zvládáte.