VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OMZ: Kovoobráběči chybí v Plzni i Rusku

KOLPINO, PLZEŇ - Jak se žije dělníkům v sesterských firmách plzeňské Pilsen Steel a v Kolpinu na předměstí ruského Petrohradu?

27.6.2007
SDÍLEJ:

Obáběči kovů jsou jedni z nejžádanějších pracovníků na trhu práce v Plzni. Budou ale i nadále. Je jich málo. Trh práce v Plzni je hlavně u odborných řemeslnických oborů vyčerpán.Foto: DENÍK/Jiří Kokoška

Platí to nejen v Plzni, ale i v největší zemi světa. Firmy zpracovávající a obrábějící kovy se potýkají s nedostatkem pracovníků vyškolených ve zmíněných oblastech. A to i přesto, že takoví zaměstnanci berou v Plzni i v Rusku na místní poměry nadprůměrné mzdy.

Nedostatek kvalifikované pracovní síly potvrzují zástupci dceřiných společností ruského metalurgického gigantu OMZ. Konktrétně se jedná o firmu Pilsen Steel (dříve Škoda Steel) v Plzni a OMZ–GOiT a OMZ–Specstal v městě Kolpino v Petrohradské oblasti na severozápadě Ruska. Podniky často přijímají pracovníky vyučené v jiných oborech a pak je zaučují.

Pilsen Steel

Pilsen Steel je významným světovým výrobcem volných výkovků a těžkých odlitků. Dělníci s víceletou praxí mají příjem i přes 25 tisíc korun měsíčně, přičemž průměrná mzda v Plzni je kolem 20 tisíc. Přesto je dobrých dělníků málo.

„Obráběči kovů jsou na Plzeňsku a vůbec v Čechách i Evropě velmi poptávaní. Aby je firmy získaly, přeplácí konkurenci. Ani u nás není výjimkou, že nové pracovníky přijímáme z cizích oborů a pak je zaučujeme,“ říká dílenský mistr ve Steelu Zdeněk Fleissig, podle něhož firma kvůli nedostatku pracovních sil musí občas odmítat zakázky.

Podle Juraje Figury, který do Škodovky nastoupil před více než 30 lety, je důvodem nedostatku kvalifikovaných sil fakt, že se řemesla dostala v 90. letech do úpadku a některá úplně zanikla. „Dříve jsme museli umět deskriptivu. Dnes neumí někteří učni ani přečíst výkres, takže je skoro jedno, jestli se přijme obráběč kovů nebo kuchař,“ řekl s mírnou nadsázkou Figura.

OMZ–Specstal

V Kolpinu, které v mnohém připomíná Plzeň, je situace stejná. „Pracovníky hledáme permanentně. Jen málokdy přijmeme někoho zaučeného v oboru a pokud ano, je to spíš někdo z jiné fabriky, který jde za lepším,“ uvedl vedoucí směny v kovárnách OMZ〜–Specstal Michail Palkin, podle něhož je průměrná mzda v kovárnách kolem 19 tisíc rublů (cca 17 tisíc korun).

Až o pětinu nižší mzdu jsou prý ochotni přijmout dělníci ze středoasijských zemí, jako je Ázerbájdžán nebo Gruzie. „Ty ale nechceme. Jsou nespolehliví,“ dodal Palkin.

OMZ–GOiT

Jednodušší situaci při hledání pracovníků mají v OMZ–GOiT, výrobce kráčejících těžních strojů, takzvaných exkavátorů, kde je průměrná mzda přes 22 tisíc rublů (téměř 20 tisíc korun). „V dobách Sovětského svazu jsme vyráběli 144 strojů ročně. Teď jich je tak 30 za rok, takže jsme v 90. letech propouštěli. Protože ale těžba zase roste, budeme výrobu i počty pracovníků zase navyšovat. Víme, že to bude těžké,“ uvedl náměstek generálního ředitele v GOiT Sergej Mirin.

Příčina nedostatku kvalifikovaných sil je v Rusku i Česku stejná. V 90. letech klesl mezi mládeží zájem o učňovské a především kovoobráběčské obory. V Plzni jich plno úplně zaniklo a obnovují se jen s velkým úsilím škol i podniků.

„Také u nás chtěli mladí studovat hlavně práva a ekonomiku. Řada učňovských škol přišla o žáky a udržely se jen díky státu,“ uvedla Lýdia Budaraginová z petrohradské univerzity. „Teď s firmami spolupracují a domlouvají se, jaké pracovníky vychovávat a jak je do školy přilákat. Stále totiž platí, že mladí chtějí být hlavně manažeři a preferují jiné školy,“ dodala profesorka.

Ižorské závody vznikly v Kolpinu už v roce 1722

Kolpino je 180tisícové průmyslové město, které se v roce 1936 stalo součástí Leningradu (dnes Petrohradu) a stojí na jeho jižním okraji.

Ižorské závody (podle řeky Ižory) založil v Kolpinu v roce 1722 car Petr I. Dnes jsou nejstarším metalurgickým a strojírenským podnikem v Rusku.

Areál Ižorských závodů o rozloze 900 hektarů vlastní ruská skupina OMZ. Její firmy využívají zhruba polovinu budov a pozemků v závodu.

OMZ má v „Ižoře“ výrobu speciálních ocelí, kovárny, továrnu na výrobu exkavátorů a důlních zařízení, výrobce komponentů pro jaderné elektrárny, výrobce komponentů pro námořní lodě a ponorky, výrobu zařízení pro petrochemický průmysl a další.

V podnicích OMZ v Ižorských závodech pracuje přes osm tisíc lidí. OMZ má celkem 16,5 tisíce zaměstnanců. Dále pracují v Jekatěrinburku a Plzni.

Jak se pracuje v Plzni…

Plzeň, Pilsen Steel, frézař
- směnný nebo nepřetržitý provoz
- mzda včetně příplatků za přesčas a za noční směny až 26 tisíc korun (podle praxe)
- dovolená zpravidla 25 dnů
- obědy stojí kolem 50 korun, přičemž zaměstnavatel doplácí víc než polovinu z ceny
- zaměstnavatel v případě dobrého hospodaření firmy vyplácí mimořádné odměny na letní dovolenou a na Vánoce
- pracovníci dostávají firemní oblečení

…a Kolpinu?

Kolpino, OMZ–GOiT, svářeč
- směnný provoz
- mzda včetně příplatků za přesčas, popř. noční provoz a práci v rizikovém prostředí v přepočtu 23 až 27 tisíc Kč
- dovolená 28 až 42 dní (podle délky zaměstnání)
- obědy zaměstnavatel nedotuje a stojí v přepočtu 60 až 70 Kč
- zaměstnavatel dotuje dovolenou
- zaměstnavatel dává dělníkům firemní oblečení (montérky a obuv)
- do práce se každý musí dopravit sám, hromadná doprava jezdí k hranici výrobního areálu
- v areálu jezdí speciální autobusové linky (cesta z Kolpina stojí do 60 rublů)
27.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis zašlete, prosím, do 15.8.2018 na e-mail: brouzda@schierer.cz, uchazeči budou pozváni na osobní pohovor. , Skladník ve skladu stavebnin - průkaz na VZV a znalost stavebních materiálů výhodou, PP na dobu určitou s výhledem na neurčitou. , Zaměstnanecké výhody: stravenky (á 100,- Kč), prémie, odměny, 13. plat, příspěvek na penzijní připojištění.. Pracoviště: Profi schierer s.r.o., Skladová, č.p. 551, 326 00 Plzeň 26. Informace: Petr Brouzda, +420 734 311 995.

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 12 200 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci štípání a povrchové úpravy betonových výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Zbůch, Kontakt: telefonicky nebo osobně v pátek mezi 14:00 a 15:00 na adrese: Zahradní 173/2, Plzeň.. Pracoviště: Maxdim s.r.o. - zbůch, Sokolská, č.p. 464, 330 22 Zbůch. Informace: Hanna Lycholatová, +420 773 906 262.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 900 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Skladník - řidič (rozvoz zboží). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25900 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Výběrové řízení proběhne v pátek 10.8.2018 v 8:30 na Úřadu práce KrP v Plzni, Kaplířova 7, zasedací místnost č. 245., , Pro sjednání schůzky je nutný kontak předem - telefonicky nebo e-mailem., Požadujeme:, výuční list nebo SŠ vzdělání, ŘP sk. B a praxi v řízení dodávkových vozidel, dobrou znalost regionu, zkušenosti s prací se zbožím, znalost práce na PC, zodpovědnost, časovou flexibilitu, trestní bezúhonnost. Cizinci pouze s trvalým povolením k pobytu na území ČR. , Nabízíme: dobré mzdové podmínky a sadu zaměstnaneckých benefitů, příspěvek na stravné, příspěvek na dovolenou, kulturu, sport formou Cafeterie s vlastním rozpočtem, moderní pracoviště, zázemí významné české společnosti, mobilní tarif Modré volání, odměny za pracovní jubilea., Nástup možný ihned., Pracovní poměr na 1 rok s možným následným prodloužením.. Pracoviště: Geco, a.s. plzeň, Klatovská, č.p. 650, 326 00 Plzeň 26. Informace: Lenka Dudová, +420 377 333 608(PoPá8:00-16:00).

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 23 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální a poradenský pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - VŠ nebo VOŠ vzdělání v oborech Sociální práce, Sociální pedagogika, Speciální pedagogika, Adiktologie, - Orientaci v oboru sociální práce, - Zkušenosti se sociální prací v neziskovém sektoru, - Dobré komunikační schopnosti, schopnost týmové práce, spolehlivost, zodpovědnost, aktivní přístup, schopnost sebereflexe, zájem o další odborný růst, - uživatelskou znalost práce s počítačem, Výhodou:, - Řidičský průkaz, - Zkušenost s prací se závislými klienty, s prací s rodinou , - Výcvik v krizové intervenci, socioterapeutický výcvik, - Zkušenost s terénní pracíProfesní životopis a motivační dopis , Nabízíme:, - Sociální a poradenskou práci s patologickými hráči a jejich blízkými (motivační práce s klientem, dluhové poradenství, komunikace s úřady, atp.), - Kreativní a samostatnou činnost, - Práci na 1,0 HPP na dobu neurčitou, - Možnost profesního rozvoje směrem k terapeutické práci s klienty, - Zázemí odborně profilované organizace, práci pod supervizí, další vzdělávání a podporu v odborném růstu, , Profesní životopis a motivační dopis zasílejte na email: peschikova@cppt.cz (do předmětu uveďte "výběrové řízení"), Nástup září 2018 nebo dle domluvy, výše mzdy 23 000 - 33 000 Kč při 1,0 HPP (dle dosaženého vzdělání a délky praxe), Uzávěrka přihlášek: 17.8.2018 , Termín výběrového řízení 21.8. nebo 23.8.2018, K ústnímu pohovoru pozveme e-mailem nebo telefonicky pouze vybrané kandidáty. Vyhrazujeme si právo prodloužit nebo zrušit výběrové řízení, případně pracovní pozici dočasně neobsadit.. Pracoviště: Centrum protidrogové prevence a terapie, o.p.s., Havířská, č.p. 933, 301 00 Plzeň 1. Informace: Životopis:, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stoletá republika představí T.G.M., Hašlera a swing

Ilustrační snímek.

Hasiči ze Skvrňan mají na dosah rekonstrukci zbrojnice

FOTO, VIDEO: Sušičané bojovali za malé nemocnice

Sušice – Stovky lidí se sešly ve čtvrtek na náměstí v Sušici, aby podpořily boj o záchranu malých regionálních nemocnic.

Borská věznice bude vypadat opět jako novostavba

Plzeň - Italské národní barvy na věznici v Plzni nic neznamenají, žádného výjimečného Itala tu prý neubytovali.

Kombajn shořel na poli u Libákovic, škoda osm milionů

Řenče, Libákovice - Na poli u Libákovic zasahovaly jednotky hasičů u požáru kombajnu.

Pivní slavnosti v Nepomuku

Nepomuk - Už po šestadvacáté se konají v Nepomuku pivní slavnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT