Plzeň – V plzeňských kovárnách a hutích Pilsen Steel, které patří se sedmi stovkami zaměstnanců k významným zaměstnavatelům v kraji, trvá podle zjištění Deníku částečná odstávka výroby. Společnost přitom v loňském roce prošla reorganizací, kterou na podzim 2013 posvětil plzeňský krajský soud.

Ve zvláštním režimu firma funguje od prvního listopadu loňského roku. Odstávka výroby byla podle dokumentů, které naší redakci poskytl jeden ze zaměstnanců, plánovaná do konce roku. Ovšem ani v lednu se situace nezměnila k lepšímu. „Je to podepsané do února," potvrdil za odborový svaz Miroslav Cink.

Lidé v provozech, kde zrovna není co dělat, si buď vybírají dovolenou, nebo jsou doma za osmdesát procent jejich průměrné mzdy.

„Už nevím, co si o tom mám myslet. Nikdo nám nic neřekne a člověk je z toho na nervy. Místo toho, aby firma vyráběla, jenom přežívá. Nevím, kde je zádrhel," řekl Deníku jeden z pracovníků kováren, který si z pochopitelných důvodů přál zůstat v anonymitě. Jediné, co prý zaměstnance zatím nechává v relativním klidu, je to, že včas dostávají výplatu. „Mohu potvrdit, peníze mi přišly," doplnil zaměstnanec.

Ruští majitelé se nevyjádřili

Jaká je nyní hospodářská situace ve firmě, která má ruské majitele, není jasné. Rusové totiž neodpověděli ani na jeden z několika dotazů, které jim naše redakce položila již v minulém týdnu.

Vedení firmy se prostřednictvím mediální agentury Essential Communication, která je zastupuje, nechalo po několika dnech slyšet, že na dotazy odpovídat nebude.

Redakce se ptala mimo jiné na to, zda a jaké zakázky má společnost nasmlouvané na letošní rok, jak může zhodnotit uplynulý rok, jak vidí svou budoucnost na trhu, zda nechystá propouštění, ale i na to, zda již hradí za své zaměstnance zdravotní a sociální pojištění. Už v listopadu totiž vyšlo najevo, že vůči správám sociálního a zdravotního pojištění má firma nedoplatky.

Optimalizace výroby?

Nepříznivý stav společnosti její jednatel Boris Shapiro tehdy označil jako optimalizaci výroby. Situace podle něj částečně vznikla zpožďováním plateb od zákazníků za hotové výrobky. „To je ale v současné době problém většiny podnikatelských subjektů. Podnik aktivně přijímá nové zakázky včetně dlouhodobých," ujistil před koncem roku.

O reakci Deník požádal i Michala Žižlavského, dnes již bývalého insolvenčního správce firmy.

„Reorganizace Pilsen Steel skončila splněním všech částí reorganizačního plánu. Ten přijali věřitelé a soud jej schválil. Po jeho splnění soud ukončil insolvenční řízení. Společnost vyřešila starý dluh, oddlužila se a získala možnost začít znovu. Funkce insolvenčního správce byla omezena na dobu trvání reorganizace. Informace o aktuálním stavu společnosti Pilsen Steel a o tom, jak se jí daří restart podnikatelské činnosti, tak nemám," napsal Deníku Žižlavský.

Samotná společnost, která se může pyšnit více než 140letou tradicí, má na svých webových stránkách poslední aktualizaci o stavu firmy 
z 19. června loňského roku. Ve zveřejněné zprávě se chlubí tím, že úspěšně prošla reorganizací. Od této doby firma žádné další zprávy nezveřejnila.

Co se týká propouštění, zaměstnanci mohou zůstat klidní. Pokud by v tomto ohledu byly v plánu nějaké větší změny, firma by o tom musela ze zákona informovat Úřad práce. A podle Tomáše Moravce 
z plzeňské pobočky tohoto úřadu zatím nikdo nic takového neohlašoval.

V rámci reorganizace, o níž je v této souvislosti řeč, firma ze svých pohledávek, které činily pět miliard korun, zaplatila pouhých padesát milionů korun, tedy necelé jedno procento, a zbavila se tak dluhů. Pro reorganizaci hlasovala většina věřitelů Pilsen Steel a na základě toho ji posvětil i plzeňský soud. Někteří věřitelé ovšem toto nazvali „tunelem za bílého dne".