Odborářům některých obchodních řetězců se letos podařilo vyhádat s vedením zkrácení otevírací doby o Štědrém dnu. Všechny pobočky společností Tesco, Kaufland i Billa proto zavřou dveře už ve dvě hodiny odpoledne, Alberty o hodinu dřív a Penny markety v pravé poledne.

Ačkoliv to žádný zákon prodejcům nenařizuje, velké prodejny zůstanou 25. prosince i 1. ledna uzavřené. „Rozhodnutí, zda otevřít, nebo neotevřít, je čistě na managementu firmy,“ říká šéf oblastního inspektorátu bezpečnosti práce Miroslav Duchek. „Zaměstnavatel je vázán pouze měsíčním limitem pracovních a přesčasových hodin, ale pokud ho dodrží a práci ve svátek svým zaměstnancům zaplatí, může otevřít, kdy uzná za vhodné,“ dodává.

Zaměstnanci by přesto většinou uvítali, kdyby o svátečních dnech byla pracovní doba ještě kratší. „O Štědrém dnu máme otevřeno do tří, než tu všechno pozavíráme a než se dostanu domů, bude skoro pět a myslím, že moc lidí už nakupovat nebude, to samé asi platí i pro silvestr,“ řekla Deníku jedna z prodavaček obchodní galerie v plzeňském nákupním centru Borská pole. „Aspoň že máme zavřeno jak na první, tak na druhý vánoční svátek,“ dodala.

Drobní prodejci vidí naopak v hromadném zavření velkých obchodů svoji šanci. „Na Boží hod určitě otevřu, vloni jsem to udělal taky a zájem předčil všechna moje očekávání,“ plánuje provozovatel malého plzeňského obchůdku s potravinami Jiří Šorejs. Totéž se chystá učinit i první den příštího roku. „Říká se, jak na Nový rok, tak po celý rok, takže alespoň odpoledne určitě otevřu, abych nějakou tu korunu vydělal,“ směje se Šorejs. Ve zmíněné svátky bude mít podle našich informací otevřeno i většina malých večerek provozovaných asijskými prodejci.

Zákazníci si přitom s novoročním zavřením velkých obchodů příliš hlavu nelámou. „Absolutně mi to nevadí, stejně si všichni udělají velké nákupy už před svátky, takže jestli bude o Vánocích a na Nový rok otevřeno, je mi úplně jedno. V Německu mají každou neděli zavřeno úplně všichni a taky to nikoho netrápí, tak to snad přežijeme i u nás,“ říká s úsměvem Jana Kozová z Přeštic.