Shape Corp. využívá v Nýřanech první dokončenou budovu o celkové ploše 36 400 metrů čtverečních. Dodavatel bezpečnostních komponentů pro automobilový průmysl na Plzeňsku působí od roku 2011 a sem se postupně stěhuje z Borských polí, aby rozšířil svou výrobní kapacitu. Zcela dokončená už je i druhá hala o ploše přes 25 000 metrů čtverečních, kterou převzal Panasonic a využívá ji k výrobě i ke skladování. Také Panasonic se do Nýřan stěhuje z důvodu navýšení kapacit, svou budovu na Borských polích současně modernizuje.

„Panasonic působí ve vlastní budově v Plzni na Borských polích bezmála 30 let. Historicky zde probíhala výroba televizí a Blu-ray rekordérů. V roce 2022 jsme však tuto výrobu ukončili a zaměřili se výhradně na produkci tepelných čerpadel vzduch-voda. Těch v budoucnu plánujeme vyrábět až milion ročně. Čerpadly z Plzně chceme zásobovat celou Evropu. Nové prostory v Panattoni Parku Pilsen West II nám budou sloužit jako externí sklad a částečně je využijeme ke kompletaci řídicích jednotek do doby, než v Plzni vybudujeme nový výrobní závod. Najít vhodné zázemí, které splní nároky na udržitelnost a zároveň nám umožní zůstat ve stejné lokalitě, bylo pro náš management klíčové,“ říká Hiroshi Komatsubara, jednatel Panasonic Heating & Ventilation Air-Conditioning Czech.

Haly v Panattoni Parku Pilsen West II splňují nejpřísnější požadavky v rámci mezinárodní ekologické certifikace BREEAM New Construction a aspirují na dvě nejvyšší hodnocení Outstanding (Shape Corp.) a Excellent (Panasonic). V zóně jsou nainstalovány fotovoltaické panely a ke splachování se využívá dešťová voda. V areálu jsou nabíjecí stanice pro elektromobily, krytá stání pro kola nebo hmyzí hotel. Vše podtrhuje i zázemí pro zaměstnance v podobě moderních kantýn nebo fitness centra.

Továrna Panasonic v Plzni
Panasonic, jenž v Plzni vyrábí tepelná čerpadla, bude sponzorovat český baseball

Investorem nového udržitelného areálu je skupina AEW Europe, jehož investice přesáhla 70 milionů eur. „Těší nás další dokončený projekt ve spolupráci s AEW Europe. Zároveň jsem ráda, že můžeme v regionu stavět výrobní haly s přidanou hodnotou a pomáhat tak naplňovat Strategii Plzeňského kraje 2022+. Obě společnosti, které park využívají, se řadí k naprosté špičce ve svém oboru, součástí výroby je zde navíc i vývoj nových produktů,“ pochvaluje si za developerskou společnost Panattoni ředitelka pro regionální rozvoj Klára Sobotková.

„Projekt společnosti Panattoni v Nýřanech splňuje přesně to, co v regionu chceme. Bývalý brownfield se proměnil v moderní průmyslový park zaměřený na výrobu a vývoj. Panasonic i Shape Corp. jsou navíc velmi dobrými zaměstnavateli, kteří přináší pracovní místa pro kvalifikované pozice,“ dodává Pavel Karpíšek, první místopředseda představenstva Hospodářské komory v Plzeňském kraji.