„Touto technologií se nám podaří snížit množství emisí oxidu siřičitého a prachu ve srovnání s původní technologií o více než polovinu. S menšími úpravami budeme schopni plnit i nejpřísnější emisní limity, které budou platné v budoucnosti,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Václav Pašek.

Zařízení funguje na bázi mokré vápencové vypírky. Charakteristickým jevem, který tento způsob odsiřování doprovází, je hustá vodní pára, která vychází z nového, devadesátimetrového komínu. Na výstavbě technologie se podílel i jeden z největších jeřábů v České republice s nosností 160 tun a délkou ramene 110 metrů.

Firma svým počínáním potěšila ekology i město. „My se firmami z velké energetiky příliš nezabýváme, ale rozhodně tento krok oceňujeme. Tím, že firmy začaly po revoluci odsiřovat, se ovzduší rapidně zlepšilo. Navíc se tím zpomalila likvidace smrkových porostů,“ říká poradce informačního centra ekologického sdružení ENVIC Václav Šváb.

„Jsem velmi rád, že i v době ekonomické krize je firma ochotna investovat nemalé finanční prostředky do ekologie,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Rödl.
Snižovat emise se snaží i Plzeňská teplárenská. „Odsiřovací zařízení samozřejmě máme už nějakou dobu. V současné době se soustředíme na nahrazení uhlí alternativními palivy,“ sděluje generální ředitel společnosti Tomáš Drápela.

Právě kvůli tomu staví teplárna velký kotel na biomasu, který by měl ročně nahradit 120 tisíc tun uhlí. Výstavba si vyžádá investici 860 milionů korun a hotova by měla být do října příštího roku. Biomasu začala teplárna využívat před pěti lety.