Poprvé po půl roce totiž nezaměstnanost v západočeské metropoli stoupla. „Míra nezaměstnanosti byla v posledním měsíci minulého roku 5,8 procenta, což představuje meziměsíčně nárůst o čtyři desetiny procenta,“ uvedl Tomáš Moravec z ÚP.

Nově se na plzeňské pobočce úřadu zaregistrovalo 1169, což je o 484 více než v listopadu. Z evidence bylo naopak vyřazeno o 189 lidí méně, 705. Do nového zaměstnání nastoupilo 334 osob. Zvýšil se ale počet volných pracovních míst v nabídce. Nezaměstnaní si v prosinci mohli vybírat z 1271 pozic, což je navýšení o 297.

Na jedno volné pracovní místo bylo v prosinci 5,4 uchazeče. Sedmaosmdesát míst bylo pro osoby se zdravotním postižením, pro absolventy a mladistvé jich bylo 108. Mezi nezaměstnanými v Plzni převládali lidé se základním vzděláním a s maturitou.

Největší poptávka byla na závěr loňského roku po pomocných a nekvalifikovaných pracovnících, pracovnících ve službách a prodeji a také po úřednících.
Nově se na úřad v západočeské metropoli přihlásilo 294 absolventů a mladistvých, což je o čtyři méně než v předchozím měsíci. Na celkovém počtu nezaměstnaných se podílejí 4,3 procenty. Hromadné propouštění pracovníků v Plzeňském kraji v prosinci neoznámila žádná firma. Nábor většího počtu nových lidí úřady také neevidují.

V prvním měsíci letošního roku se situace podle odhadů zřejmě nezlepší. Naopak se nejspíše bude ještě zhoršovat. „V lednu by měla nezaměstnanost mírně stoupnout o dvě až tři desetiny. Projeví se hlavně konec smluv na dobu určitou,“ konstatuje Moravec.

Nezaměstnanost se v Plzni zvyšovala nejméně ze všech okresů v celém Plzeňském kraji. Nejvíce, o jedno procento se její míra navýšila v okrese Klatovy.