„3093 uchazečů o práci jsme nikdy neměli, je to alarmující stav,“ míní Alena Leščinská z oddělení Trhu práce severoplzeňského Úřadu práce. Z regionů je na tom zdaleka nejhůře Nýřansko. „V této oblasti žije 1038 uchazečů o práci, což je více než třetina. O něco lépe je na tom Třemošensko a Všerubsko,“ pokračovala Leščinská s tím, že Plzeň–sever se s mírou nezaměstnanosti 7, 4 procenta nebezpečně blíží republikovému průměru.

Práci obyvatelům Nýřanska může poskytnout firma DIOSS, ovšem až po Novém roce. Na nových zahraničních zakázkách měl přitom podnik podle původního plánu začít dělat už v tomto měsíci. „Zakázky už vyjednané máme, ale celé to musíme pozdržet o dva tři měsíce. Po Novém roce počítáme s tím, že začneme s přibíráním většího počtu lidí,“ řekl ředitel podniku Miroslav Kroupa.

Chotěšovský podnik Elmont podle ředitele Jiřího Batka v uplynulých třech měsících nabral asi dvě stovky nových zaměstnanců. „Situace se zlepšila, v této době tedy máme přesně tolik zaměstnanců, kolik potřebujeme. Přibrali jsme také nové zakázky, takže práci máme,“ uvedl Batko.

Na začátku roku se Elmont zaměstnanců zbavoval. Vedení nejprve propustilo všechny cizince najaté přes agentury a část ostatních pracovníků.

Na okresu Plzeň–jih registroval Úřad práce k poslednímu záříjovému dni 2149 uchazečů o práci. Oproti srpnu je to téměř o čtyři desítky vyšší číslo. „Míra nezaměstnanosti je v současné době 6, 5 procenta. Lehce stoupla,“ konstatovala Anna Valentová z oddělení Trhu práce. Ve srovnání s loňským zářím je však nezaměstnanost téměř dvojnásobná. „V roce 2008 jsme touto dobou registrovali 3,3 procenta,“ podotkla Valentová. V kraji nezaměstnanost poklesla pouze na Tachovsku a Klatovsku.