„Minulý rok sem dorazilo za první dva úřední dny 282 lidí,“ uvedl vedoucí odboru zprostředkování ÚP Marcel Matějka. Zhruba stejný počet uchazečů zde zaevidovali do pondělní 14. hodiny. Úřední doba přitom byla do 17 hodin a příliv lidí nepolevoval.

„Jde to docela rychle. Čekala jsem to horší,“ řekla třiadvacetiletá Plzeňanka Marcela, kterou propustili z jedné z firem na Borských polích. „Nejdříve se zbavili cizinců, které měli přes agenturu. Pak přišla řada na ty, kterým skončila smlouva. Neobnovili ji. Do téhle skupiny jsem bohužel patřila i já,“ konstatuje. Právě situace na Borských polích má velký podíl na nárůstu nezaměstnaných. Řada podniků, které zde sídlí, v důsledku finanční krize omezila výrobu.

Zatímco na přepážkách pro okres Plzeň–město se najednou objevilo maximálně deset lidí, horší situace byla na okresech Plzeň–jih a Plzeň–sever.

Podle Jany Vacíkové z oddělení pro zprostředkování se už v pátek 2. ledna přišlo zaregistrovat 94 uchazečů o práci. „To je opravdu hodně velký počet,“ konstatovala. Páteční nával ale nebyl nic proti pondělnímu. „Přesná čísla jsme k dispozici neměli, ale páteční údaje budou převyšovat. Určitě přišlo výrazně přes stovku lidí. U přepážek panoval celkem chaos a nové uchazeče registroval doslova každý, kdo měl ruce a nohy,“ popisovala Vacíková.

„Čekal jsem tu skoro hodinu, ale vedle na severu bych na tom byl zřejmě ještě hůře. Kdyby přidali alespoň jednu přepážku, bylo by to lepší,“ popsal muž ze Stoda, který přišel o práci v jedné holýšovské firmě.

Fronty se před budouvou ÚP tvořili už před osmou hodinou ráno, kdy úřad otvírá. Podle informací od zaměstnanců úřadu dokonce někteří lidé stepovali před budovou už před šestou hodinou.

Kvůli velkému náporu lidí evidovali uchazeče z Plzně i v kancelářích, kde na to obvykle zařízeni nejsou. Stejně tomu bude i v úterý. „Nejvíce lidí by mělo přijít v prvních třech dnech. Ti, kterým skončil pracovní poměr k poslednímu prosinci, se musí zaregistrovat během nich, jinak by vznikla mezera v placení pojištění,“ dodává Matějka.