Přestože situace vypadala první pracovní den nového roku poměrně kriticky, nepotvrdily se obavy, že by počet nezaměstnaných oproti lednu minulého roku nějak dramaticky narostl. „Původně jsme se domnívali, že meziročně počet nových uchazečů o zaměstnání naroste. Statistiky za pondělí to ale nepotvrdily. Zaregistrovalo se totiž 182 lidí. Loni jich dorazilo přes dvě stě,“ uvedla Magdalena Čadová z Úřadu práce Plzeň město. Přesný počet za včerejší den bude k dispozici až dnes.

Podle Čadové je za poklesem přihlášených uchazečů především fakt, že řada z nich se zaregistrovala už v na konci minulého roku. „V posledních deseti dnech roku 2010 se zaevidovalo na Úřadu práce v Plzni 533 nových uchazečů o zaměstnání, což je téměř čtyřikrát více než ve stejném období o rok dříve,“ dodává Čadová. Důvod proč si nezaměstnaní tentokrát tak pospíšili, byl v mnoha případech zřejmý. Nevztahovaly se na ně totiž změny, jež přinesla novela zákona o zaměstnanosti. Podle ní si lidé bez práce nemohou při podpoře přivydělat a ti co dostali od bývalého zaměstnavatele odstupné za zrušené místo mají na podporu nárok nejprve za tři měsíce.

„Docela mě to štve. Ty čtyři tisíce, co si člověk mohl při podpoře vydělat, by se docela hodily. Dříve přihlásit jsem se ale nemohl, protože výpověď jsem dostal k poslednímu prosinci,“ konstatuje mladík, který přišel na úřad včera dopoledne.

Novinkou je od ledna také to, že uchazeč před zařazením do evidence ukončil poslední zaměstnání bez vážného důvodu sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, bude mu náležet podpora ve výši 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku po celou podpůrčí dobu.