Zatím jen v jedné směně, v budoucnu však počítá s rozšířením provozu na dvě směny, což by přineslo i další pracovní místa.

Nová pila je situována v těsné blízkosti stávajícího výrobního areálu. Její výstavba se připravovala od roku 2021, stavební práce odstartovaly v červnu 2022 a dokončeny byly o rok později. Na pile s roční kapacitou 200 000 mᶟ zpracované kulatiny byla uříznuta první prizma symbolicky v den oslav 25. výročí založení společnosti Klaus Timber. V současné době společnost zaměstnává cca 400 zaměstnanců, z toho na pilnici je jich 25.

„V tuto chvíli jedeme na jednu směnu a to ještě nějaký čas vzhledem k situaci na trhu potrvá. Každopádně je ale pilnice stavěná na provoz dvou směn. Kdy je spustíme, to rozhodneme podle aktuální situace,“ uvedl majitel a jednatel společnosti Klaus Timber v jedné osobě Marcel Klaus s tím, že rozjetím dvousměnného provozu nově zaměstná firma dalších 30 zaměstnanců.

Slavnostního uvedení pilnice do běžného provozu se zúčastnili i představitelé Plzeňského kraje a města Nepomuk. „Pro mě osobně je společnost Klaus Timber jednou z firem baťovského typu, která je pro tuto nepříliš průmyslovou oblast na jižním Plzeňsku významným zaměstnavatelem, který tady na Nepomucku dokáže udržet lidi a dát jim dobrou práci,“ řekl hejtman Rudolf Špoták během slavnostního aktu. V této souvislosti upozornil, že Plzeňský kraj patří k regionům s druhou nejnižší osídleností v ČR, a proto je pro něj důležité mít v lokalitách s menšími obcemi dobré zaměstnavatele. „Vážím si toho, že Plzeňský kraj má takového partnera, se kterým se rozvoj venkova snaží udržovat,“ prohlásil.

Vakuová komora na simulaci vesmírného prostředí pro ESA.
K výzkumu vesmíru přispěje i vakuová komora od firmy z Plzeňska

Toho, že firma působí právě v Nepomuku, si cení i starosta městaVladimír Vokurka. „To, že Marcel Klaus tady řekl, že je Nepomuk dobré místo pro podnikání i pro život, to je i jeho zásluhou,“ uvedl Vokurka.

Pila disponuje nejmodernějšími technologiemi od kvalitních dodavatelů, mezi nimiž dominuje česká firma Dřevostroj a německá společnost EWD. Provoz pily je koncipován tak, aby byl co nejohleduplnější k okolí i k životnímu prostředí. Její spuštění společnosti Klaus Timber přineslo širší možnosti pořezu a více soběstačnosti.