„Bohužel, obecný názor je, že podnikatelské prostředí není příznivé," říká generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová. Ta se ve středu v Plzni účastnila debaty k desátému výročí členství naší země v Evropské unii.

Diskuze byla zaměřená právě na podporu mladých a začínajících podnikatelů.

„Mladí lidé, kteří by chtěli začít s podnikáním, si nejčastěji říkají: Nemám peníze, nemám nápad a nemám se s kým poradit. To jsou překážky, které je od podnikání odrazují," vysvětlila Svobodová.

Podle jejích slov však podnikání není žádným strašákem, a i když je dnes větší konkurence než před lety, s dobrým nápadem ovšem nyní lze cílit i na zahraniční trhy, zejména na trhy států Evropské unie.

Podnikatelskou sféru chce rozvíjet i město Plzeň. „Je tady řada projektů, které podporují podnikatelské prostředí. Město také podporuje spolupráci podnikatelů se Západočeskou univerzitou v Plzni," řekl v rámci debaty náměstek plzeňského primátora Martin Zrzavecký. Oblast, která má podle něj budoucnost, je strojírenství. „Náš region byl a bude průmyslový," podotkl.

Debat na téma deseti let v Unii bude po celé republice celá série. Plzeň byla vůbec první zastávkou.