Jednou z nich je i takzvaný Malý Jadran naproti Velkému divadlu, který patřil dlouhá léta k nejvyhlášenějším podnikům v Plzni. „Třetí plzeňský obvod nám neprodloužil smlouvu, která končila 31. prosince. Hodně nás to mrzelo. Obchody se dařily. Je to ohromná škoda,“ říká provozní David Mach.

„Důvod, proč obvod neprodloužil smlouvu, byl dluh restaurace na nájmu. K 19. srpnu 2011 byly zjištěny pohledávky ve výši téměř 300 tisíc korun,“ uvedla Lucie Hůrková z centrálního obvodu.

Podle Macha je ale vše uhrazeno. „Tohle je pouze vzájemný zápočet za ušlý zisk. Je to městský dům. Stěny jsou opadané, plesnivé. Můžeme tu malovat každý měsíc a stejně to nebude znát. Jsou tu i další problémy. Řešíme to dva roky a město nechce investovat,“ říká Mach. Malý Jadran tím podle něho definitivně končí, protože provozovatelé nemají v úmyslu jej převést do jiných prostor.

Od prvního ledna letošního roku už není možné na náměstí Republiky navštívit ani kavárnu U Andělíčka. Přestěhovala se totiž do Domu pohádek a fungovat bude pod Cukrárnou U Večerníčka.

Po dvaceti letech končí také knihkupectví Šesták na Klatovské třídě. Ještě včera dopoledne tady bylo možné ve výprodeji zakoupit zlevněné knihy, v příštích dnech už zavře definitivně. „Byla to dlouhá doba, ale to je život. Provozovnu čeká náročná adaptace. Bylo by složité všechno přemisťovat a pak vracet zpět, tak jsme se rozhodli skončit,“ vysvětluje Rudolf Šesták.

V blízké době skončí také obchod s textilem v Solní ulici. Skončily i obchody s módou v Bezručově a Zbrojnické ulici. Již dlouho zejí prázdnotou Restaurant U Madly a snack bar U Bedřicha v ulici Bedřicha Smetany. Ke snížení nájemného, jehož výše často vyhání obchodníky ze středu města, obvod sahá jen výjimečně. „Nájemné je dáno závaznou vyhláškou města Plzně. Ke snížení může dojít v případě, že se dlouhodobě nemůže najít nájemce, jako tomu bylo třeba v případě bufetu Adrie,“ říká Hůrková. Je prý pouze na obchodníkovi, jaký zvolí sortiment a jaké nastaví ceny. „Podle toho se odvíjí jeho podnikání. Obvod v tomto případě nehraje žádnou roli,“ dodává.