Dlouholeté partnerství se skupinou Alstom tak dosáhlo významného milníku. Pohony a trakční motory Škoda budou pohánět kolejová a silniční vozidla po celém světě. Pro Škodovku se totiž jedná o vůbec první dodávku, která směřuje do Austrálie. Od příštího roku do listopadu 2028 bude do Melbourne dodáno 400 kusů trakčních motorů pro 100 tramvají. Dalších 720 motorů je součástí opce. Celková hodnota zakázky je přes 13 milionů EUR.

„Tímto prestižním kontraktem jsme dokázali, že stále zvyšujeme kvalitu našich produktů. Je projevem důvěry, kterou naši partneři vkládají do technologických znalostí a výrobních schopností naší skupiny,“ říká Petr Novotný, President Components & Bus Mobility ve Škoda Group a doplňuje: „Spousta vozidel po celém světě jezdí díky našim trakčním pohonům. A jsem nadšen z toho, že můžeme naše špičkové motory poprvé přivézt i do Austrálie a přispět tak k dalšímu rozvoji jedné z největších tramvajových sítí světa, která se nachází právě v Melbourne.“

V bulharské metropoli bude jezdit osm moderních souprav metra od Škoda Group. Koncepčně budou navazovat na soupravu dodávanou do Varšavy (na snímku), budou ale vybaveny klimatizací.
V bulharské metropoli bude jezdit osm moderních souprav metra od Škoda Group

Trakční motor pro tramvaje v Melbourne vychází z úspěšné řady motorů Škoda FCX. Tento podélně uložený motor s výkonem 105 kW a hmotností 360 kg pohání tramvajovou nápravu prostřednictvím dvoustupňové převodovky.

Trakční pohony Škoda získaly široký ohlas a po celém světě jich bylo nasazeno již více než 50 000 kusů.