V sousedním Karlovarském kraji pak inspektoři udělili sankce celkem za čtyři miliony korun. Dá se očekávat, že čísla do konce roku ještě rapidně narostou. Opakujícím se nešvarem posledních let je totiž nelegální zaměstnávání lidí na výrobu dekorací v období Dušiček a před Vánoci. Stejný problém pak inspektoři řeší i před Velikonocemi.

Za takovouto prací do Plzně často přijíždějí skupinky lidí z oblasti Balkánu.

„Profitují na tom určité agentury, u kterých nelze vyloučit přeshraniční vazbu," říká vedoucí inspektor OIP v Plzni Miroslav Duchek. Celý proces je podle něj za hranicí zákona. Inspektorát proto spolupracuje s policií a celníky.

Ti také při nedávné kontrole na konci října odhalili v několika provozech v kraji téměř tři desítky nelegálně zaměstnaných cizinců, kteří pracovali právě na výrobě adventního zboží. „U 318 osob ze zemí Evropské unie pak nebyla splněna informační povinnost u úřadu práce," upřesnila mluvčí celníků Jitka Blahutová. Podotkla také, že místa lidem zprostředkovaly pracovní agentury.

Právě ty představují značný problém na trhu práce. Jejich nejčastějším nešvarem je zprostředkování zaměstnání s doklady, které jsou neúplné, anebo dokonce žádné. „V případě neúplných dokladů se můžeme pouze domnívat, zda je to nevědomost, či záměr," uvádí Duchek.

Agentury podle něj u svých lidí často také nedodržují pracovní a platové podmínky.

Agenturní pracovník totiž často dostane mnohem méně peněz než kmenový zaměstnanec společnosti, a to i přesto, že oba odvedli stejnou práci. Pochybné je též zprostředkovávání pracovníků například na smlouvu o dílo.

Zkušenosti inspektorů hovoří také o tom, že výjimkou není ani to, že agentura, která nabízí práci, k tomu ani nemá oprávnění.

Za nelegální zaměstnávání přitom hrozí velké pokuty. Firma, která načerno zaměstnává lidi, ať Čechy, či cizince, může dostat až desetimilionovou pokutu. Samotný zaměstnanec pak sankci do sta tisíc korun. Například v roce 2008 padly za nelegální zaměstnávání pokuty za téměř devět milionů korun, loni to bylo neuvěřitelných 37 milionů korun.

Kontroly, na nichž se podílejí i policisté a celníci, dělá inspektorát namátkově. „Někdy se však bohužel i přes snahu o utajení nepodaří udržet kontrolu v tajnosti a ta je pak bez efektu," vysvětlil Duchek. Dlouhodobým problémem v českých luzích a hájích je také tzv. švarcsystém, kdy zaměstnanec pro firmu normálně pracuje, ale formálně vystupuje tak, jako by byl na volné noze.

Pokuty, které inspektoři udělí za nelegální zaměstnávání, poté vymáhá celní správa. Za nelegální zaměstnávání lidí v Plzeňském kraji padly letos pokuty za dvanáct milionů korun.