Kvůli porušení nemocenského režimu tady v prvním čtvrtletí letošního roku přišlo o nemocenskou devětašedesát lidí. Hůře na tom byl už jen Olomoucký kraj. „O krácení či odnětí nemocenského rozhoduje příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení,“ uvedl tiskový mluvčí České správy sociálního zabezpečení Pavel Gejdoš.

Celkový počet neschopenek v kraji se na začátku roku výrazně zvýšil. Onemocnělo tu 26 915 zaměstnanců. To je meziročně nárůst o více než čtyři a půl tisíce případů. Zároveň se zvedl i počet prostonaných dní. Zatímco vloni jich lidé v regionu v prvním čtvrtletí promarodili 983 753, letos to bylo 990 204. Zkrátila se průměrná délka jednoho případu. „Nejčastěji lidé stonali s nemocemi dýchací soustavy. Mezi časté důvody dočasné pracovní neschopnosti patřila také onemocnění pohybové soustavy,“ sděluje Gejdoš. Nemocnost mírně narostla i v plzeňské firmě Škoda Power. „V prvním čtvrtletí tohoto roku byla na úrovni 2,48 procenta. Za celý loňský rok to bylo 2,15 procenta,“ sdělila Deníku Zdeňka Fajtlová z personálního oddělení firmy. Téměř na stejné úrovni naopak zůstal počet pracovních neschopností ve Škodě Transportation. „Nemocnost se meziročně v podstatě nezměnila,“ dodává mluvčí firmy Lubomíra Černá.

„S nemocností zaměstnanců žádný problém nemáme. Jsme tak na polovině celorepublikového průměru, který se pohybuje mezi pěti a šesti procenty,“ říká tiskový mluvčí pivovaru Plzeňský Prazdroj Jiří Mareček.

V současné době se projednává novela zákona, dle níž by mohl zaměstnavatel svého pracovníka za porušení léčebného režimu propustit. „Ve výjimečných případech žádáme Okresní správu sociálního zabezpečení o namátkovou kontrolu. I pokud by se změna odehrála, postupovali bychom s přihlédnutím k individuální situaci zaměstnance,“ doplňuje Mareček.