Někteří zaměstnavatelé tuto situaci zneužívají. Snižují zaměstnancům mzdy nebo je přeřazují na činnosti, které nemají ve smlouvě. „Když nebylo co vyrábět, museli jsme třeba seškrabávat žvýkačky z chodníku. Ale nikdo proti tomu ani moc neprotestoval,“ konstatuje Plzeňanka, která byla zaměstnaná v jedné výrobní firmě.

Lidé jsou ve strachu o práci tolerantní. „Pracujeme teď jen tři dny v týdnu. Ale jsem rád, že jsem rád. Pár lidem končila smlouva a zaměstnavatel ji neprodloužil. Hlavní je, že mám práci. Snad se to zase zlepší,“ věří Plzeňan Michal, který pracuje v kovovýrobě.

Řadu podnětů, které se týkají různých druhů nátlaku na zaměstnance, přijímá v těchto dnech Oblastní inspektorát práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Podle jeho ředitele Miroslava Duchka to souvisí s finanční krizí a omezením výroby v některých firmách. „Podněty většinou bývají typu: zaměstnavatel nás nutí do zkrácené pracovní doby nebo k ukončení pracovního poměru. Zaměstnanci si také stěžují na to, že se je jejich zaměstnavatelé v souvislosti s útlumem výroby snaží dostat na neplacené volno,“ uvedl ředitel plzeňského inspektorátu práce Miroslav Duchek. Přeřazení na jinou práci nebývá takový problém.

„Obecně platí, že pokud se zaměstnavatel dohodne se zaměstnancem na dočasném převedení na jinou práci a na jejím finančním ohodnocení, je možné prakticky vše. Zaměstnavatelé také mohou využít zákona, který jim za určitých podmínek umožňuje převést dočasně zaměstnance na jinou práci i bez jejich souhlasu,“ podotkl Duchek.

Předseda představenstva Regionální hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeněk Mužík v nedávné době zaznamenal případy, kdy se zaměstnavatel snažil co nejvíce snižovat platy svým pracovníkům. „Podobné tlaky na zaměstnance deformují trh. Někteří lidé pak usoudí, že se jim více vyplatí pobírat podporu, a ze zaměstnání odejdou. To vede k rozšiřování práce na černo,“ říká Mužík.

Někteří podnikatelé vidí v recesi příležitost pro zvýšení konkurenceschopnosti. „Krize zlepšila kvalitu práce,“ uvádí Pavel Císař, jehož firma ve Starém Plzenci vyrábí zvedáky na automobily. Dle něj recese klade vyšší nároky na pružnou pracovní dobu zaměstnanců. „Když přijde zakázka večer, musíme začít pracovat,“ dodává.

Podle Mužíka je v současné době důležité, aby vzdělání lidí odpovídalo potřebám trhu. „Zásadní je rovněž to, aby se člověk, který přišel o práci, dokázal rekvalifikovat a nehledal zaměstnání pouze v oboru, ve kterém pracoval dosud,“ dodává.