V dubnu se delegace vedení kraje, doplněná o zástupce měst, firem, hospodářských komor a univerzity, chystá na cestu do Číny a Vietnamu. V Číně už zástupci kraje byli loni a navázali spolupráci a partnerství s provincií Če-ťiang, do Vietnamu se chystají poprvé.

S krajskou delegací by měli odjet například zástupci Plzně, Klatov, Škody Doosan či Západočeské univerzity a její strojní fakulty. „V Číně se bude jednat v partnerské provincii Če-ťiang a pojedeme na velký veletrh do Šanghaje, kde v rámci veletrhu budou dny ČR," řekl hejtman Václav Šlajs. Akce se podle něj zúčastní také šéf Sněmovny, ministři průmyslu, místního rozvoje a zdravotnictví.

Rozvoj spolupráce s Čínou podporuje i vláda. Plzeňský kraj jako jeden z prvních loni vyvinul vlastní aktivitu v navazování kontaktů s Čínou, v květnu se v Plzni konalo ekonomické fórum, na které přijelo na 350 podnikatelů a firem, z toho 140 z Číny.

I když Vietnam není ekonomicky tak daleko jako Čína, plzeňská delegace jede podle Šlajse do vyspělejší oblasti Ho Či Minova Města (dříve Saigon). „Slibujeme si od toho, že se pokusíme přivézt nové investory a že případně pomůžeme s investicemi do zahraničí," dodal Šlajs.