„V Brně jsme otevírali v září a nestačilo parkoviště. Ještě před tím v Bratislavě jsme dokonce zablokovali kus dálnice, odkud se k nám sjíždělo. V Plzni věřím, že přijede také spousta lidí a možná taky zablokujeme dálnici," uvedl Černický. Podle něj na to bude ale obchod připraven.

Už odbrzkého rána prý budou na parkovišti pracovníci ostrahy navádět řidiče, kde mohou parkovat. Bude jim v tom pomocí vysílačky radit kolega, který bude stát na střeše obchodního domu akterý uvidí na celé parkoviště. "Jsme také domluveni i s policií, že pokud to nebude nutné, nebude auta odtahovat z příjezdových komunikací, kde možná také zastaví,“ uvedl Černický.

Obchod Kika má oficiálně otevřít ve čtvrtek vosm hodin. Už v pondělí ale došlo k takzvanému tichému otevření. „Věděli to zaměstnanci a ti, komu to řekli. Denně přišlo asi 1300 lidí. Tichým otevřením se odhalí poslední problémy, aby při náporu vše klaplo,“ dodal šéf Kika s tím, že v pondělí se například na hodinu a půl zablokoval otáčecí vchod.

Kika stojí v Retail Parku proti Nákupnímu centru Olympia v Plzni–Černicích. Retail Park má vlastní parkoviště pro 450 aut a kromě Kika v něm bude ještě deset jiných obchodů. Prvním je už nyní Okay elektrospotřebiče, které otevíralo na sklonku listopadu. Jeho otevření bylo trochu problematické. Lidé už totiž čekali venku, ale objekt v tu chvíli ještě neměl kolaudaci. Otevření se proto posunuloo hodinu.

Kika by tento problém mít neměla.Objekt má totiž kolaudaci od úterka. Jak je možné, že se v něm prodávalo už o den dříve, nikdo nevysvětlil.

Vnovém obchodu bude zhruba 20 tisíc druhů zboží, přičemž obchod může nabídnout až 30 tisíc dalších druhů z katalogů. "Nepůjde-li o zboží na objednávku, viz třeba kuchyň na míru, měli bychom umět zboží dodat do jednoho dne a to, i když by se jednalo o zboží, které nebude skladem v Čechách ale vRakousku," uvedl dále ředitel.

Jeho slova už ale včera zpochybnil minimálně jeden zákazních. Chtěl si z obchodu odnést vystavený držák na deštníky do předsíně. "Budeme vám ho muset objednat," dozvěděl se muž od obsluhy. Ta na víc dodala, že dovezení bude trvat zhruba 14 dní.

Kika nabízí v Plzni zboží zhruba na 12 tisíc metrech čtverečních. Na nich je téměř 60 kójí s obývacími pokoji, 46 řešení kuchyní nebo 98 postelí. Právě širokou nabídkou zboží od levných kusů po značkové a také velmi drahé výrobky se chce Kika dostat na post jedničky mezi nábytkovými řetězci v ČR. Zatím má rakouská firma v zemi čtyři obchody a v nich zhruba 600 zaměstnanců. Plzeňský obchod jich bude mít 120.

Kika v Plzni odkoupila pozemek od investora Olympie developerské společnosti Multi Development. Na pozemku pak stavěla sama. Investice se vyšplhala na 35 milionů eur.

Rozhovor s ředitelem Kika pro ČR a SR Júliusem Černickým (na snímku):

V Plzni je Asko, na jihozápadním okraji Prahy velmi populární Ikea. Jak se mezi nimi chcete prosadit? Jiným přístupem k zákazníkovi, odlišnou nabídkou, jinými službami, vším. Chceme být česká jednička a to znamená nabídnout vše, co jtrh žádá. Umíme být jako Asko,nabízet velmi levný nábytek. Nabízíme ale i značkové zboží jako Himola, Stressless nebo ADA. Máme sedačku za pět tisíc, ale také za 250 tisíc a kuchyňskou linku pod deset tisíc ale umímena přání zákazníka sestavit i set za 800 tisíc korun. Chcememít širokou nabídku, i když nám to trochu dělá potíže. Lidé totiž někdy projdou obchodjen velmi rychle a všimnou si třeba postele za 80 tisíc. Pak jdou a řeknou, že jsme drazí, ale takoví lidé už si dál nevšimnou, že šli kolem jiné postele, která je mnohem levnější.

Udělali jste takzvané tiché otevření tři dny před oficiálním otevřením. Proč?Je to běžná záležitost. Nechtěli jsme, aby v dennejvětšího náporu například nešly platební terminály, výtahy, vypadla klimatizace a podobně. Tichéotevření slouží kvůli vychytánítakzvaných dětských problémů.

Nemyslíte si, že je to vůči lidem, kteří se těší na zaváděcí ceny nefér? Ne, to si nemyslím. O tichém otevření věděli jen naši zaměstnanci a pak lidé, kterým to řekli. Žádné vyvolené skupiny lidí jsme nezvali. Navíc všechno zboží se zaváděcími cenami je v dostatečném množství a bude i ve čtvrtek či pátek.

Nemůže dojít během prvních hodiny? Jen pokud by třeba jeden zákazník koupil najednou 7500 ručníků nebo několik desítek křesel jednoho druhu. Máme plné sklady a zboží, i to akční, můžemeještě dovést.