„V nejbližších letech obchodní dům v Plzni otevírat nebudeme," potvrdil Deníku mluvčí společnosti Tomáš Kubík. Ikea kromě Plzně poslala k ledu i prodejnu v Hradci Králové, zůstaly jen plány na další pobočku v Praze. Tam už jsou nyní dvě prodejny – na Zličíně a na Černém Mostě.

Plzeňská Ikea mohla podle náměstka primátora Plzně Pavla Šindeláře (ODS) vzniknout jen na dvou místech – u OC Olympia nebo na Borských polích. „Vycházím z toho, že jedním z požadavků této firmy je viditelnost z dálnice," řekl Šindelář s tím, že žádná oficiální jednání mezi radnicí neproběhla.

Poprvé se o prodejně v Plzni mluvilo v roce 2012, tehdy Ikea o plánované expanzi mluvila při otevření zrenovované pobočky na Zličíně. Tři nové obchodní domy chystala otevřít do šesti let.

Pavel Šindelář Deníku také řekl, že jej zrušení plánů mrzí, protože by mělo vliv i na zaměstnanost na Plzeňsku. „Bylo by dobré nyní reagovat jednáním z naší strany. Plochy pro takový projekt v Plzni máme," prohlásil. Radnice nyní kontaktuje české vedení společnosti, aby zjistila, zda jsou plány na plzeňskou pobočku pouze odložené nebo od nich Ikea hodlá upustit úplně. „Také bychom jim chtěli ukázat, co jim tady v Plzni můžeme nabídnout," dodal náměstek.

Řetězec Ikea ale o tom, zda jde o definitivní řešení, příliš mluvit nechce. „Náš zájem o výstavbu a otevření dalších obchodních domů v ČR trvá a činíme i další kroky pro rozvoj našeho podnikání," řekl mluvčí Kubík a doplnil, že se chce zaměřit i na další prodejní kanály. Prakticky to znamená, že hodlá spustit e-shop a další související služby.

Podle serveru aktualne.cz dosáhla Ikea v Česku nejvyššího zisku za posledních pět let. Zatím poslední finanční rok – od září 2013 do srpna 2014 – skončil v zisku 367,2 milionu korun, což je více než dvojnásobek oproti předchozím 176,33 milionu. Pořád je to ale výrazně méně než v předkrizových letech 2007/08 a 2008/09, kdy se zisk pohyboval kolem 650 milionů korun.