V mnoha případech totiž nasadí tak nízkou cenu ubytování, na kterou regionální hotely jít nemohou. Klienti navíc začínají odhlašovat pobyty kvůli chystanému sjednocení DPH, které by se mělo činit 19 procent, a počítá se tak například s růstem cen potravin.

„Tato sezona je nejhorší za posledních 30 let. Lidé ruší pobyty a svádí to na to, že se nyní vláda chystá sjednotit DPH a oni na to nebudou mít. Teď v zimě tu mám hlavně dětské lyžařské kurzy, ale rodiče děti odhlašují z důvodu, že kvůli vládě a jejímu zdražování nemají peníze. Zrušením pobytů přijdu tento rok o čtvrt milionu korun. Tato sezona je katastrofa,“ řekl František Strnad, vedoucí hotelů Belvedér a Grádl v Železné Rudě na Šumavě.

Potíže zaznamenali i v hotelu U Sládka v areálu pivovaru Chodovar v Chodové Plané. „Krize se projevila ve všech oblastech, ani my jsme se jí nevyhnuli, ale nesnažíme se ji řešit cestou snižování cen. To je populistický krok a mohl by vést ke snižování kvality služeb, čehož dosáhnout nechceme. Naopak se snažíme hostům vyjít vstříc sestavením individuální nabídky,“ řekl ředitel hotelu Mojmír Prokeš.

Plzeňští hoteliéři mají zase největší potíže s konkurencí z Prahy. „Řada pražských hotelů má zisky například z konferencí nebo kongresů. Volnou kapacitu pak mohou prodávat levněji. Ceny se tam pohybují i od sedmnácti do pětadvaceti eur se snídaní. To si vzhledem k nákladům, které neklesají, nemůžeme dovolit,“ říká ředitel plzeňského hotelu Angelo Vladimír Novák. Běžná cena za jednolůžkový pokoj je tady pětapadesát euro.

Lednová obsazenost je prý o něco lepší než v minulém roce. Horší to ale bude s dalšími měsíci. „Únor a březen podle předběžných rezervací nevypadá příliš dobře. Sezona se rozběhne spíše až od dubna,“ potvrzuje Novák.

Na nízkou cenu ubytování podle něj tlačí také cestovní kanceláře. „Nad jejich poptávkou kroutí hoteliéři hlavou. Ceny donekonečna snižovat nejde,“ dodává Novák.

Že je zlevňování trend potvrzuje i viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. „Například luxusní čtyřhvězdičkové hotely, které využívají turisté zdaleka nejvíce, nabízí nyní zcela běžně přenocování od čtyřiadvaceti eur za dvoulůžkový pokoj včetně snídaně. Přitom ještě vloni začínala cena za ubytování na šestadvaceti eurech a předloni dokonce na třiceti,“ sděluje Okamura.