Majitel železnorudského hotelu a pivovaru Belveder František Strnad Deníku řekl, že hotel se navzdory rozvolnění otevře pro ubytované až příští čtvrtek. „Otevíráme díky tomu, že se přihlásili lidé na ubytování. Pokud by se hotely neotevřely a fungovaly by pouze zahrádky, zůstali bychom zavření. V Rudě totiž není ani noha a za současného počasí, kdy prší a venku je maximálně 10 stupňů, by venku nikdo nevydržel,“ vysvětlil hoteliér s tím, že od pondělí nastoupí do hotelu zaměstnanci, kteří budou uklízet a na hosty se připravovat.

Zájem o pobyty se podle Strnada zvedl, až když vláda představila podrobný plán rozvolňování. „Do té doby jsme měli za den maximálně dvě až tři poptávky,“ poznamenal.

Při hledání batolete, který rodičům zmizel minulý pátek v podvečer ze zahrady v ulici Na Jíkalce, byl Davidu Vlčkovi nápomocný i německý ovčák Olar. Dítě našel policista v rozbouřené řece Mži u Kalikovského mlýna.
Udělal by to každý, říká policista, který zachránil tonoucí batole

Letošní sezonu očekává hoteliér silnou. „Loni byl ten červnový rozjezd oproti letošku spíše pozvolný. Letos už se ozvaly i školy na rekreace, to nebylo minulý rok možné. Kšefty byly jen o víkendech. V červenci a v srpnu jsme se pak nezastavili,“ uzavřel Strnad.

Na nadcházející sezonu se momentálně připravují v hotelu Stella na šumavském Špičáku. „Od pondělí budeme mít samozřejmě otevřeno, ale kvůli rekonstrukci pouze v omezené míře,“ informoval ředitel hotelu František Vltavský. Ten rovněž očekával, že se hotely otevřou až v létě. „Proto jsme se na opravy vrhli,“ doplnil.

Petr Poncar vyrábí nože už deset let, na některá mu stačí staré péro z auta či kotouč z cirkulárky.
Stačí mu péro z auta a kus dřeva. Výsledkem je nůž, který znají už i v zahraničí

Podle něj se bude sezonu v červnu rozjíždět a lidé budou mít o služby hotelů o prázdninách zájem. „Na konec června má objednaný pobyt škola. Termíny v červenci a srpnu pak máme bez problému zaplněny. Jezdí k nám nejvíce skupiny lidí, jako např. na sportovní soustředění,“ popsal situaci. Podle něj budou chtít Češi letos šetřit a většina z nich proto zvolí tuzemskou dovolenou. „Šumava je standardně dobře vytěžovaná, návštěvníků bude dost,“ uzavřel.

Na dovolenou se chystala ihned po rozvolnění také Plzeňanka Jitka Sýkorová. „Bohužel mě štve, že neustále prší. Rozhodli jsme se tedy, že ještě týden počkáme a vyrazíme začátkem června. Ubytování máme zamluvené už od března a nebyl problém jej přeobjednat,“ okomentovala Sýkorová.