A fronty, které se ve čtvrtek od rána před úřadem tvořily, napovídají, že situace se hned tak nezlepší. „V minulých letech to bylo vždycky tak, že nejvíce lidí přišlo v lednu a v dalších měsících se situace uklidnila. Letos nápor nových uchazečů pokračuje dál. Krize se neustále prohlubuje,“ vysvětluje Tomášek.

Situaci by podle něho mohly alespon trochu vylepšit sezonní práce, které začínají obvykle firmy nabízet právě v těchto dnech. Letos se prý zatím ale jejich vliv ještě projevovat nezačal. „Jejich nárůst očekáváme během dubna a května, ale nic výrazného to asi nebude,“ dodává.

Čeští pracovníci stále více projevují zájem o zaměstnání ve výrobních firmách na nekvalifikovaných dělnických pozicích. Podle Tomáška ale nemají příliš velkou šanci tuto práci získat. „Nabídka těchto společností je mnohem nižší než poptávka ze strany zaměstnanců,“ pokračuje Tomášek.

Někteří propuštění se snaží se situací bojovat sebevzděláváním. „Původním povoláním jsem účetní. Ale ve chvíli, kdy se všechno dělá přes počítač, už mě ve firmě nechtěli. Naposledy jsem proto pracovala ve výrobě. Teď ale omezili provoz, takže mě propustili. Rozhodla jsem se, že se přihlásím na rekvalifikaci na počítače. Snad mi to pomůže,“ svěřuje se pětačtyřicetiletá Plzeňanka Jarmila.