„Zatím přišlo dvě stě lidí. Nejvíce jich bylo ze Strabagu, České pošty a Českých drah,“ uvedl v pondělí odpoledne Marcel Matějka z odboru Zprostředkování na ÚP. Prozatím se prý nepotvrdily obavy, že ve velkém počtu dorazí vězni, kteří byli prvního ledna na základě nového zákona propuštěni z borské věznice. „Uvidíme, jak to bude v příštích dnech,“ doplňuje Matějka.

Podle zástupce ředitele ÚP Rudolfa Tomáška bývá leden společně se zářím, kdy se hlásí absolventi, měsícem, kdy přichází nejvíce nových uchazečů o zaměstnání. A jiné to asi nebude ani nyní.

„Většinou se přihlásí více než tisíc nových uchazečů. Nepředpokládám, že by to letos bylo lepší,“ dodává Tomášek. Na lednovém nárůstu nezaměstnanosti se tradičně podílí především fakt, že většina pracovních smluv na dobu určitou má platnost do 31. prosince. Hned po svátcích proto nezaměstnaní míří na úřad práce. Statistiky za poslední loňský měsíc Úřad práce Plzeň–město zveřejní příští pondělí. Podle Tomáška se ale dá předpokládat, že nezaměstnanost oproti listopadu neklesla. To měla v okrese Plzeň–město hodnotu 5,9 procenta.