Tři zahraniční společnosti letos opustí významnou industriální oblast Borská pole. Jednou z nich je výrobce automobilových komponentů Yazaki.

Končí totiž státní investiční pobídky, které podnikům umožňovaly mimo jiné odvádět nižší daně. Na jejich odchod může mít dopad i současné zvyšování mezd v Česku. O práci na Borských polích přijde až pět set zaměstnanců.

„Všechny tři firmy by měly skončit k 30. červnu tohoto roku. Míří do Srbska,“ sdělil radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola (ANO). Dodal, že se s tím už nedá nic dělat.

Rekonstrukce firemní haly japonské společnosti v průmyslové zóně na Borských polích, která je jednou z nejlukrativnějších industriálních oblastí ve střední Evropě, se chce ujmout developerská společnost Panattoni Europe. Po odchodu zaměstnanců ze společnosti Yazaki chce stavitel průmyslových zón Panattoni halu nejprve opravit a následně nabídnout novým nájemcům.

Podle Pavla Sovičky, generálního ředitele Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko, přináší růst platů i nové nároky na technologickou obměnu starších budov.

„Jako jedni z prvních jsme se rozhodli zahájit rekonstrukci již stojící haly,“ uvedl Sovička. Zdůraznil, že v hale po Yazaki o rozloze 25 000 m² by firma Panattoni chtěla zavést výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Tedy větší digitalizaci a robotizaci v průmyslové výrobě, která vyžaduje vysoce kvalifikovanou pracovní sílu. „S celkovou rekonstrukcí pravděpodobně začneme ve čtvrtém kvartálu tohoto roku,“ sdělil PR manažer firmy Karel Taschner. Samotnou společnost Yazaki se Deníku nepodařilo kontaktovat.

Podle radního pro bezpečnost Martina Zrzaveckého (ČSSD) by se pracovní agentury měly o propuštěné zaměstnance z firem na Borských polích postarat. „O tom, že by mělo Yazaki končit, se už nějaký čas spekuluje. Lidé bohužel mohou skončit na ulici, ale to nepředpokládám, protože poptávka po zaměstnancích je. Takže agentury se budou snažit propuštěné zaměstnat v jiných firmách na Borských polích nebo v jiných městech,“ dodal Zrzavecký.