Pro obě společnosti to přitom nebude první vzájemná spolupráce a pro Škodovku to je další projekt v Kazachstánu. „Po úspěšné instalaci dvou 135 MW turbín v Bolu Göynük je nám ctí znovu spolupracovat s AKSA Energy. Třetí projekt v Kazachstánu je důkazem našeho rostoucího podílu na zdejším trhu. Projekt Kyzylorda naváže na projekt Karabatan 2 x 56 MW a projekt Turkistán 2 x 175 MW. Naše obchodní oddělení odvádí skvělou práci a my jsme rádi, že můžeme pomáhat zákazníkům v dosažení jejich cílů,“ uvedl Jindřich Závodný, projektový manažer z Doosan Škoda Power.

Po dokončení bude kombinovaná teplárna a elektrárna na zemní plyn v Kyzylordě mít celkový instalovaný výkon 240 MW, čímž efektivně pokryje jak energetickou, tak tepelnou poptávku města. Transformační projekt představuje pro Kazachstán důležitý krok v přechodu od uhelných elektráren na zemní plyn.

Centrum odborného výcviku v Doosan Škoda Power v Plzni je od letošního školního roku v pilotním provozu, teď se dočkalo i slavnostního otevření.
Centrum odborného výcviku v turbínce se letos rozběhlo v pilotním provozu

„Jsme první přímý zahraniční investor v energetickém sektoru Kazachstánu, a proto vnímáme zabezpečení dodávek energie jako prioritu. Energetické účinnosti dosáhneme díky optimalizaci zdrojů a nejmodernějším technologiím, které v zařízení na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny o výkonu 240 MW použijeme. Strategická spolupráce s Doosan Škoda Power nám pomůže splnit požadavky regionu na elektřinu a teplo rychle a udržitelně,“ řekl Algan Saraçoğlu, projektový manažer AKSA Energy.

Dodávka parní turbíny a příslušenství je podle harmonogramu projektu plánována na třetí čtvrtletí letošního roku. Cílem investora je dokončení elektrárny do roku 2025.