Celkem devět pracovnic krajské pobočky Úřadu práce ČR v Plzni pomáhá od včerejška až do středy v sídle Pilsen Steel zaměstnancům firmy, kteří jsou od ledna doma, s tím, jak mohou uplatnit nárok na náhradu mzdy.

Plzeňské hutě a kovárny, které samy na sebe podaly začátkem roku návrh na insolvenci kvůli předlužení, dluží šesti stovkám zaměstnanců doplatek březnové mzdy a celou dubnovou výplatu. Náhradu dlužné mzdy by měl úřad zaslat lidem do 30 dní, podle jeho zaměstnankyň ji však zašle co nejdříve, pravděpodobně už do 14 dní.

Jak sdělila vedoucí personálního oddělení firmy Štěpánka Lohrová, lidé dostanou od úřadu pouze náhradu mzdy bez benefitů, tedy bonusů za přesčasy či příspěvků na stravování a penzijní připojištění. „Od zaměstnanců jsme už přijali i několik výpovědí, ale zatím jde jen o jednotlivce,“ informovala.

„Jsme tady proto, že chceme vyjít zaměstnancům Pilsen Steel vstříc. Lidem, kteří už podali výpověď, můžeme pomoci se zprostředkováním zaměstnání,“ řekla Ivana Hrubanová, vedoucí právního oddělení krajské pobočky Úřadu práce ČR v Plzni.

Se zprostředkováním zaměstnání pomohou pracovnice úřadu lidem i dnes od 8 do 13 hodin, ve středu pak od 8 do 17 hodin. S sebou nemusí zaměstnanci nosit žádné smlouvy či výplatní pásky, úřad má veškeré údaje. „Stačilo ukázat jenom občanský průkaz a doložit číslo účtu. Práci jsem zatím nehledal, protože firma něco platila, s hledáním ale už začnu,“ řekl slévač David Čonka, který ve firmě pracuje přes rok.

Ilustrační foto
Policista zfalšoval dokumentaci nehody. Čeká ho soud