Obě firmy v Plzni zaměstnávají přes 100 lidí, asi 80 jich tam přišlo ze čtyř bývalých pracovišť DHL a PPL. Dvě byla v Plzni, po jednom v Berouně a Nýřanech. Podniky zkrátily dojezdovou dobu k zákazníkům a rychleji doručí všechny typy zásilek. "Zároveň máme dostatek kapacit pro růst, který je meziročně 35 procent," řekl šéf PPL Jiří Hondl. Trh zásilek podle něj zažívá boom už třetím rokem.

Plzeňské pracoviště bude zajišťovat překládku a distribuci pro Plzeňský kraj, Karlovarský kraj a z části Středočeský kraj. "Areál je zcela srovnatelný se západní Evropou. Je velmi dobře dopravně obsloužitelný z nedaleké dálnice D5 i z plánovaného západního okruhu," řekl krajský radní pro dopravu Miroslav Jaroš.

"Do tří let vytvoříme v ČR páteřní síť deseti hlavních distribučních terminálů za necelou miliardu korun," dodal Stojar. Jejich výstavba je součástí integrace terminálové a distribuční sítě DHL a PPL v ČR. Do půldruhého měsíce vznikne podobný terminál v Teplicích, na přelomu roku první ze dvou až tří v Praze. Následovat budou terminály v Hradci Králové, Ostravě a Olomouci.

DHL i PPL nemají vlastní haly, developeři jim je staví na míru. V Plzni jim jí CTP Invest vybudoval za 125 milionů korun. DHL a PPL pořídily technologii za 23 milionů Kč. Automatická třídící linka rozděluje listovní zásilky a balíky z celého světa. Pracoviště dále zajišťuje distribuci větších kusových zásilek do 800 kilogramů, celovozové zásilky do 20 tun a stěhování investičních celků. Využívá všechny dopravní prostředky.

DHL má v expresní letecké přepravě tržní podíl 46 procent a je jedničkou v Česku. U balíků mají spolu s PPL 26 procent trhu a jsou druzí za Českou poštou. Nejvíce konkurenčních subjektů je u dodávek hmotnějších zásilek, u nichž má DHL deset procent trhu; patří do první trojky. Divize DHL Express a Freight mají v ČR 1 500 lidí, DHL Logistik další tisícovku a oddělení námořní a letecké dopravy stovku. V Praze je navíc samostatné řídící datové centrum DHL pro celý svět s 1 100 lidmi.

PPL CZ má 480 lidí a 600 partnerů. Letos přepraví 15 milionů balíků a utrží 1,4 miliardy Kč, loni to bylo 900 milionů. Skupina DHL bez datového centra chce letos dosáhnout na pět miliard, o desetinu více než loni. DHL s 285 000 pracovníky po světě pokrývá více než 220 zemí a teritorií. Je součástí skupiny Deutsche Post World Net, která loni utržila přes 60 miliard eur (zhruba 1,7 bilionu korun).