Za posledních čtrnáct dnů jich pracovní poměr ukončilo 1400. „Je to třikrát více než loni. Jedná se především o pozice jednoduchých montážních prací a operátorů linek,“ uvedla Magdalena Čadová z Úřadu práce Plzeň–město.

Důvodem jsou odstávky, které řada společností na prosinec a leden naplánovala. „Většinou to postihne agenturní zaměstnance. Agentury s nimi, až se ve firmách začne znovu vyrábět, podepíší nové pracovní smlouvy,“ dodává Čadová. Týká se to hlavně lidí z Evropské unie, zejména Slováků, Rumunů a Bulharů. Ve chvíli, kdy se cizinec do takové situace dostane, má dvě možnosti. Pokud se chce vrátit do své vlasti, musí si v Čechách vyžádat takzvaný formulář E301, který je nutný pro evidenci na úřadu práce v jeho zemi. „K tomu je nutné doložit zápočtové listy od všech zaměstnavatelů, u nichž občan EU pracoval, a také potvrzení Okresní správy sociálního zabezpečení, které pak zajišťuje úřad práce,“ sděluje Čadová. Úřad práce doporučuje všem klientům, aby sami předkládali své žádosti kompletní včetně zápočtových listů. „Tím urychlí jejich vyřízení,“ dodává.

V porovnání s předchozími roky vzrostl počet cizinců, kteří se rozhodnou v Plzni zůstat, přestože tu práci dočasně mít nebudou. „V takovém případě se mohou zaevidovat na našem úřadu práce. Jako uchazeči o zaměstnání pak musí plnit všechny povinnosti, které vyplývají ze zákona o zaměstnanosti. Tedy například dodržovat termíny kontaktních návštěv nebo dokládat potvrzení zaměstnavatele,“ vysvětluje Čadová. V evidenci úřadu práce je teď v Plzni 340 občanů EU a 158 cizinců ze zemí mimo EU s trvalým pobytem v ČR.