„Hlavní snaha teď je, aby do Plzně nepřicházeli ze zahraničí noví zájemci o zaměstnání,“ potvrzuje Tomáš Moravec z Úřadu práce Plzeň–město.
Některé personální agentury si stěžují, že pro cizince, kteří už jsou v Plzni kvůli finanční krizi nějakou dobu bez zaměstnání, práci mají. Problém je prý v tom, že cizinci v současné době nemají šanci na prodloužení pracovního povolení. Problém nastává, pokud o práci přišli a mají nastoupit do nové.
„S prodlužováním povolení většinou žádné potíže nejsou. Nejjednodušší to je v případě, že zaměstnanec, kterému platnost vyprší, zůstává ve stejné firmě na totožné pozici. V tu chvíli podnik ani nemusí na Úřad práce hlásit volné místo,“ vysvětluje Moravec.
Pokud chce cizinec nastoupit do jiné firmy, ta nejprve musí volné místo na ÚP nahlásit. Nejprve je k dispozici pro české uchazeče o zaměstnání. „Většinou tam bývá tak tři týdny. Pak je může podnik obsadit cizincem,“ dodává Moravec.
Podle něho jsou v současné době i Češi ochotní slevit ze svých nároků a ucházet se i o místo, o které by ještě tak před půl rokem zájem neměli. Týká se to hlavně nekvalifikovaných pozic ve výrobě.
V Plzni pracovalo k poslednímu únorovému dni 12 719 cizinců. To je o 1542 méně než v lednu. Oproti stejnému období minulého roku je to pokles o 2527 lidí. Nejvíce ubylo zaměstnanců z Vietnamu. V okrese Plzeň-město jich mělo platné pracovní povolení 1606, což je zhruba o tisíc méně než v lednu. Poprvé po několika měsících je tak mezi zaměstnanci ze zemí mimo Evropskou unii předčili Ukrajinci. Těch tu bylo 2075. Zhruba o 200 klesl počet pracovních povolení pro Mongolce.