Už v pondělí dopoledne platili řidiči za litr nafty na některých čerpacích stanicích na Plzeňsku skoro třicet korun a ceny zřejmě půjdou dál nahoru. „Zatím prodáváme naftu za dvacet sedm čtyřicet, ale cena se možná ještě v úterý odpoledne zvedne, totéž platí i pro Natural 95,“ řekla nám v pondělí před polednem obsluha Benziny na Rokycanské třídě v Plzni.

Postupné zdražování pohonných hmot jednotlivými prodejci má za následek i rozevírání pomyslných cenových nůžek. Cena za litr paliva se v pondělí na Plzeňsku lišila až o tři koruny padesát haléřů, což při natankování plné nádrže u Škody Octavia představuje skoro dvousetkorunový rozdíl.

„Jedu z Prahy a modlil jsem se, abych dojel až do Plzně, protože na dálnici za Prahou už stojí natural přes 31 korun,“ kroutil hlavou Filip Havlíček, který v pondělí po poledni tankoval u jedné z plzeňských čerpaček. „Vůbec nechápu, jak je možné, že pumpaři rovnou napálí ceny, když přece musí ještě doprodávat staré zásoby,“ dodal znechuceně.

Podobně uvažovala i Jitka Kofrová, kterou jsme zastihli u benzínky v centru města. „Kdyby se daň snížila, pumpaři by rozhodně se zlevňováním tak nespěchali jako v případě, kdy jde cena nahoru. Jsem na auto odkázána a holt si teď budu muset odříci jiné věci, měsíčně najezdím skoro pět tisíc kilometrů,“ dodala na vysvětlenou.

Podle ekonoma Marka Šichtáře ale budou motoristé zřejmě trpět ještě víc. „Tohle je jen začátek, kdy se na zdražení podepsalo zvýšení spotřební daně a daně z přidané hodnoty,“ vysvětluje Šichtář. „Další zvýšení cen ale můžeme očekávat od 1. dubna, kdy vstoupí v platnost povinnost přidávat do pohonných hmot více biopaliva, což by mohlo litr zdražit ještě řekněme o padesátník. Svoji roli možná sehraje i stoupající cena ropy na světových trzích a oslabující koruna, takže není vyloučeno, že se litr Naturalu 95 bude v dohledné době prodávat i za 32 korun, o letních prázdninách pak ještě dráž,“ odhaluje chmurné vize Šichtář.

V celorepublikovém měřítku je ale benzín i nafta na Plzeňsku stále levnější, než je český průměr. Ten měl v pondělí hodnotu 29,18 Kč u Naturalu 95 a 27,37 Kč u nafty.