Centrum přispěje i k prohloubení spolupráce společnosti se středními školami a Plzeňským krajem v oblasti odborného vzdělávání, využití najde také při přezkoušení odborné způsobilosti zájemců o zaměstnání. „Pokračování úspěchu a další rozvoj naší společnosti plně závisí na schopnostech a dovednostech našich zaměstnanců, i těch budoucích. Spolupráce se středními průmyslovými školami si proto velmi vážíme,“ řekl generální ředitel společnosti Doosan Škoda Power Sukjoo Kang.

Do Centra odborného výcviku zatím v rámci pilotního provozu dochází čtrnáct vybraných žáků Střední průmyslové školy strojnické a Střední odborné školy profesora Švejcara, primárně z oborů strojní mechanik, obráběč kovů, mechanik strojů a zařízení, mechanik seřizovač. Výcvik provádí pod vedením dvou instruktorů, kteří jsou zkušenými zaměstnanci Doosan Škoda Power.

Požár v bývalé budově Muzeum Škoda v Korandově ulici v Plzni
Požár zasáhl bývalou budovu Muzea Škoda Plzeň v Korandově ulici

K vybavení Centra odborného výcviku patří mimo jiné EMCO pětiosé vertikální centrum, EMCO CNC soustružnické centrum, TOS frézka FGV 32, TOS soustruh hrotový, TOS bruska. Učebna je přizpůsobena i pro výuku teorie.

„V průběhu praxe se žáci seznámí s celým výrobním procesem, se zázemím společnosti a s konkrétními možnosti dalšího uplatnění v oboru. Absolventům Centra odborného výcviku můžeme nabídnout práci na zakázkách v desítkách zemí světa,“ prozradil Richard Kabuď, personální ředitel Doosan Škoda Power.

„Žákům, zařazeným do Centra odborného výcviku, vyplácíme benefity jako je příspěvek na stravu, dopravu a ubytování v Domově mládeže. Současně je možné zapojit se i do programu prospěchového stipendia Doosan Career Junior,“ doplnila Lenka Pavlíčková, koordinátorka Centra odborného výcviku.

Ondřej Jirovec (vpravo) při podpisu smlouvy se zakladateli Protoprintu Pavlem Sedláčkem (vlevo) a Štěpánem Janásem.
Plzeňský startup Protoprint má nového investora, otevře výzkumné centrum

V rámci spolupráce poskytuje Doosan Škoda Power své odborníky také do výuky přímo ve školách. Vychází přitom z přesvědčení, že svět strojírenství se stejně jako další obory neustále vyvíjí, a proto je potřeba modernizovat i školní vzdělávací plány, aby odpovídaly aktuálním změnám ve světě techniky.