Městu nabízí takové ceny uhlí, že zůstane konkurenceschopná. „O té nabídce vím,“ prohlásil technický náměstek primátora Petr Rund (ODS).
Je to už druhá nabídka na spojení nebo odkoupení nejbohatšího městského podniku v hodnotě zhruba tří miliard korun. O tom, že chce teplárnu získat, hovořil nedávno spolumajitel společnosti Energetický a průmyslový holding Daniel Křetínský.
Přestavenstvo Plzeňské teplárenské má hotovou analýzu, kterou si u ní objednali už minulí městští radní. Ta měla jasně říci, kam má teplárna stoprocentně vlastněná městem v příštím období směřovat, když není schopna si sama zajistit dlouhodobé kontrakty na levné uhlí. Podle Runda ale analýza hlavně mapuje stav teplárenství v ČR a otázka potenciálního spojení s jiným subjektem bude příštím politickým rozhodnutím. „Analýza bude v příštím týdnu představena městským radním. Pak sestavíme pracovní skupinu, kde budou zástupci všech politických stran v zastupitelstvu. Na nich bude doporučení, co s teplárnou dál,“ prohlásil Rund s tím, že samotná analýza vypracovaná rakouskou bankou ale konkrétní postup nedoporučuje. Má nabízet dvě varianty k řešení: teplárna buď zůstane nezávislou společností a uhlí si má zajistit sama, nebo se má stát součástí některé společností, která jí bude dlouhodobě dodávat levné uhlí. Odborníci se ale nevyjadřují ani ke konkrétním nabídkám ke spojení.
Bývalý plzeňský primátor Pavel Rödl (Občané.cz) je překvapen tím, že studie předkládaná teplárnou neupozorňuje na rizika či výhody řešení v obou variantách. „To bych očekával. Analýzu jsem ale neviděl, takže těžko ji teď komentovat,“ uvedl Rödl.
O prodeji teplárny se v Plzni mluví dlouho, před loňskými komunálními volbami ale politici prodej odmítali.