Jedenáct medailí! Hned úvodní den Her VII. letní olympiády dětí a mládeže v Plzni přinesl velkou radost pořádající výpravě Plzeňského kraje.

Dařilo se zejména plavcům, kteří v Městském bazénu na Slovanech „vylovili" hned sedm cenných kovů – zlato brali Michaela Vodičková (ml. žákyně, 50 m vol. zp.), Tereza Polcarová (st. žákyně, 400 m vol. zp.) a Adam Karnold (st. žáci, 200 m pol záv.), stříbro Kristýna Nováková (ml. žákyně, 400 m vol. zp.) a Filip Štafurik (ml. žáci, 400 m vol. zp.), bronz pak opět Kristýna Nováková (ml. žákyně, 50 m vol. zp.) a Lucie Šebestová (st. žákyně, 400 m vol. zp.).

Nejlepším plavcům tleskal i Daniel Málek, finalista plaveckých soutěží na hrách v Sydney 2000. Ten se v neděli jako vlajkonoš Zlínského kraje představil na zahajovacím ceremoniálu, včera už se naplno vžil do role trenéra. „Zahájení bylo bombastické, po dlouhé době jsem si užil něco takového. Zpočátku jsem měl problém s máváním vlajky, ale postupně jsem se do toho dostal," uvedl Daniel Málek.

Další dvě medaile mladíkům z Plzeňského kraje „cinkly" na krátké trati orientačního běhu. Mezi staršími žáky vybojoval třetí příčku Ondřej Hasman, bronz získal za košuteckým sídlištěm i jeho mladší kolega Lukáš Richtr.

„Mám ohromnou radost, medaile byla mým velkým snem," svěřil se Richtr, talent z KOS Plzeň. Medailové žně pro pořádající výpravu dokonal včera MTB sprint eliminator na horských kolech. Druhou příčku obsadila Kristýna Burlová, za ní projela cílem jako třetí její „parťačka" Adéla Holubová.

Celkem se včera rozdalo úctyhodných 22 sad medailí, ta vůbec první zlatá „padla" dopoledne na atletickém stadionu ve Skvrňanech. Na krk si ji pověsila Tereza Korhoňová z Olomouckého kraje, která ovládla hod kriketovým míčkem výkonem 54,10 metru.

Včerejší medailový ceremoniál, kde si cenné kovy převzalo více než šedesát sportovců, se konal na plzeňském náměstí Republiky.

Dnes se jeho dějištěm stane Olympijský dům v Techmanii, zítra se pak slavnost přesune do prostoru za Plazou. Tam se totiž po celý den koná i druhý ročník Festivalu sportu, který je letos doprovodnou akcí letní olympiády dětí a mládeže.

Jakub Vais